ukrán hadsereg;Kelet-Ukrajna;Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács;minszki csúcstalálkozó;Oleksandr Turcsinov;

2015-02-11 06:32:00

Véres várakozás előzi meg a csúcstalálkozót

Fittyet hányva a német-francia diplomáciai erőfeszítésekre és a mára tervezett minszki csúcstalálkozó előkészítésére és az azt övező bizonytalanságra, Kelet-Ukrajnában a harcok tegnap is változatlan hevességgel folytak. 

Az ukrán hadsereg beszámolója szerint a szakadárok az utolsó 24 órában 87 alkalommal lőtték a kormányerők állásait, harmincszor pedig lakott területek ellen intéztek támadást, de a kormányerők feltartóztatták az oroszbarát erők rohamát a hetek óta ostromgyűrűbe zárt Debalcevónál. A hadműveletben 30 szeparatista esett el.

Az Azov ukrán önkéntes alakulat azt közölte, visszaverték a szakadárok támadását a Mariupol és Novoazovszk között fekvő Kominternove településnél és az ukrán egységek a dél-donyecki harcvonal mentén több helyen támadásban lendültek a szakadárok ellen.

Az Interfax és a Reuters hírügynökségek Oleksandr Turcsinov, Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács elnökének bejelentése nyomán adtak hírt arról, hogy az Ukrán Nemzeti Gárda offenzívát indított a szeparatisták állásai ellen az Azovi-tenger partján fekvő kikötőváros, Mariupol környékén.

Petro Porosenko elnök azt jelentette be, hogy rakéták csapódtak az ukrán hadsereg kelet-ukrajnai főhadiszállásába, valamint környező lakóépületekbe tegnap délután a frontvonaltól mintegy 50 kilométerre lévő Kramatorszk városában. A támadásnak sok sebesültje van a katonák és a civilek körében egyaránt, mondta az elnök. A Reuters hivatalos közlésre hivatkozva hat civil áldozatról írt. A donyecki szeparatista vezetés a város ellen intézet rakétatámadásokról és három civil áldozatról számolt be.

Mindez úgy, hogy formálisan tűzszünet van Kelet-Ukrajnában, de a szeptemberben aláírt fegyverszüneti egyezményt egyik fél sem tartja be kezdettől fogva. Minden diplomáciai törekvés azt emeli ki, hogy a béke alapja a tavalyi minszki egyezmény. Ma, tervek szerint, ugyancsak a fehérorosz fővárosban ül tárgyalóasztalhoz ezúttal államfői szinten Oroszország és Ukrajna, Németország és Franciaország közvetítésével.

Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter kijelentette: a donbászi békés rendezés Oroszország politikai akaratán múlik, Ukrajna a minszki megállapodás teljesítésén dolgozik. Moszkva viszont azt állítja, a helyzetet az ukrán hadsereg támadásai és az amerikai fegyverszállítási szándék teszi bizonytalanná.