A rendőrség a két település szélén gyűjtőpontokat alakított ki, a kisvárost a faluval összekötő úton, illetve a zöldhatár közelében feltartóztatott koszovói állampolgárok itt várhatják meg, amíg a Röszkénél, egy hangárban kialakított előállítóhelyre szállítják őket. Szerdára virradó éjszaka az ásotthalmi gyűjtőpontnál gyújtott tüzeknél főleg fiatalabb férfiak melegedtek, többségük csak albánul beszélt, de annyit elmondtak, Németországba szeretnének eljutni.
A hőmérséklet éjszaka fagypont közelében volt, ennek ellenére több koszovói család is karon ülő gyerekekkel vágott neki a sötétben a vajdasági Királyhalom és Ásotthalom közötti több kilométeres útnak. Egy tizennégy fős csoportot néhány méterre a határtól tartóztattak föl a járőrök. A korábban a hóban lekuporodva elbújni próbáló határsértők a rendőrök kérdésére elmondták, menedékkérelmet szeretnének benyújtani. A járőrök a legkisebb gyerekeket fűtött autójukba ültették, amíg a csoport elszállítására alkalmas nagyobb buszok megérkeztek.
Egy rendőr átvizsgálja egy feltartóztatott koszovói férfi ruházatát
A határsértőket hétfőtől kezdve egy röszkei hangárban állítják elő. Érkezésüket követően a rendőrök átvizsgálják az emberek ruházatát, nincs-e náluk szúró, vágó eszköz vagy valamilyen tiltott tárgy, és mindenki azonosító karszalagot kap. A több száz fő befogadására alkalmas fűtött épületben tábori ágyakat helyeztek el, szerdára virradóra is több tucatnyian aludtak ezeken. A koszovói állampolgárok enni és inni kapnak itt, mivel többségük muszlim, a vallási előírásoknak megfelelően sertéshús nélkül készült ételeket.
Az épületben egy iskoláskorú lányával és feleségével Koszovó fővárosából, Pristinából érkezett férfi elmondta, a kilátástalan helyzet miatt indult el otthonából. A korábban egy bankban dolgozó, angolul jól beszélő középkorú férfi közölte, tisztában van vele, hogy Németországban valószínűleg nem kapják meg a menekültstátust, de bízik benne, hogy Franciaországban befogadják őket. Elárulta, embercsempészek segítségével jutottak el Magyarországra, fejenként 200 eurót kellett fizetniük az útért. Az összeg előteremtésében Nyugat-Európában élő rokonai segítettek nekik, mivel havi 180 eurós fizetése a család megélhetésére sem volt elegendő. Az előállítóhelyről a koszovói állampolgárokat a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal valamelyik kirendeltségére szállítják, ahol elindul menekültügyi eljárásuk.
668 határsértő Csongrádban
Összesen 668 határsértővel szemben intézkedtek a rendőrök kedden Csongrád megye déli részén – tájékoztatott a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője szerdán. Jászai Linda közölte, az elfogottak közül 630 koszovói, 18 afgán, tíz szír, négy mali, három bangladesi, kettő pakisztáni és egy iraki állampolgárnak vallotta magát. A legnagyobb csoportot este fogták el Mórahalomnál, ott 118 koszovói állampolgár lépte át illegálisan a zöldhatárt – tudatta a szóvivő. A határsértők menedékkérelmet nyújtottak be, ügyükben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal jár el.
Két megyébe vezényeltek rendőröket erősítésként
Csongrád és Bács-Kiskun megyében 136 fővel növelték szeptember óta a rendőrség létszámát, de szükség esetén további erősítést is tudnak biztosítani a két főkapitányságnak - erről Vas Gizella, az Országos Rendőr-főkapitányság határrendészeti főosztályvezetője beszélt szerdán. Az ezredes hozzátette: a Készenléti Rendőrség állományából további mintegy 30 főt vezényeltek a magyar-szerb határ menti településekre kifejezetten annak érdekében, hogy az ott lakók biztonságérzete ne romoljon.
Ismertette: mióta szeptemberben megnövekedett az illegális határátlépők száma, folyamatosan növelték a zöldhatáron járőrszolgálatot teljesítők, illetve az idegenrendészeti eljárást folytató hatósági ügyintézők számát. A két érintett megye főkapitányságait technikai eszközökkel is megerősítették: átcsoportosításokkal ujjlenyomat-olvasókat, szállítójárműveket kaptak, mivel növelniük kellett az előállításra alkalmas kapacitást.
Példaként említette, hogy az előállító helyiségeket kiegészítették Szegeden fűtött konténerrel, egészségügyi vizsgáló helyiséggel, továbbá a honvédségtől bérelt sátrakkal. Múlt szombaton pedig, amikor 1400 határátlépőt állítottak elő, a röszkei határátkelő közelében kibéreltek egy fűtött hangárt az elhelyezésükre. A főosztályvezető elmondta, jelentősek a költségek, ezeket külön tételként számolják el, így például az étkeztetést, vagy állományvezérlést, hangár- vagy buszbérlést. Pontos összegről egyelőre nem tudott beszámolni arra hivatkozva, hogy a kiadások folyamatosak.
Külön szólt arról is, hogy kész terveik vannak arra, ha még több illegális határátlépőt kell elszállásolni. Hozzátette: feltérképezték azokat a helyszíneket, ahol el tudják ezeket az embereket szállásolni. Beszámolt arról is, hogy az Európai Uniótól is kap segítséget a magyar rendőrség: az osztrák és a német rendőrség járőröket ajánlott fel szükség esetén a külső határ védelmére.