Hassay Zsófia;Forster Központ;Andrássy úti palota;tűzkár;

2015-02-13 06:13:00

Esernyő a házon

Védőtetőt kapott a tavaly nyáron súlyos tűzkárt szenvedett Andrássy úti palota védőteteje. Hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő, Budapest világörökségi helyszínei közül elsőként az Andrássy úti "magterületen" elkészül a Forster Központ "veszélytérképe", amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a sürgős beavatkozást igénylő, súlyos állapotban lévő épületekre.

Elkészült a 3000 négyzetméteres acél védőszerkezet a tavaly nyáron kiégett Andrássy út 83-85. szám alatt álló palotán, ami arra hivatott, hogy megvédje az épületet a további állagromlástól. A tető a Forster Központ kivitelezésében, világörökségi forrásból készült el, százmillió forint értékben. A tető a központ tulajdona, és legfeljebb három évig biztosítja a műemlék védelmét.

Hassay Zsófia, VI. kerület polgármestere elmondta, az önkormányzat 300 millió forintot költött a külső és belső életveszély elhárítására, illetve az otthonukat elhagyó lakóknak szánt albérletek és a kiadott lakások biztosítására. A polgármester kiemelte, a következő lépés, hogy a közműveket sikerüljön visszakapcsolni, ugyanis csak ettől függ a lakástulajdonosok visszaköltöztetése.

Ezzel kapcsolatban megkerestük Székely Imolát a palota közös képviselőjét, aki elmondta, a gáz visszakapcsolásához nélkülözhetetlen a kémény kiépítése, ezért ezt kell minél előbb rendbe hozni. A villany visszakapcsolásának egyik feltétele, a tető elkészült, a másik, a fővezetékek és az elöregedett kábelek cseréje még várat magára. Hozzátette: már tárgyalnak az ELMŰ-vel, s bízik benne hamarosan megegyezésre jutnak.

Hogy a jövőben hasonló eset ne fordulhasson elő, Budapest világörökségi helyszínei közül elsőként az Andrássy úti "magterületen" elkészül a Forster Központ "veszélytérképe", amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a sürgős beavatkozást igénylő, súlyos állapotban lévő épületekre – mondta Sághi Attila, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ elnöke.

A központ a kiszűrt ingatlanok esetében egyeztet az önkormányzattal, és szakmai tanácskozásokkal, a lehetőségek bemutatásával igyekszik segíteni a tulajdonosokat, lakóközösségeket, fejlesztőket a felújítással kapcsolatos lehetőségek feltárásában.

S hogy miért kellett 7 hónapot várni a speciális tető megépítésére? Miután az épület a tűz következtében életveszélyessé vált, a kárfelmérés csak azután kezdődhetett meg, hogy biztosították az épületet. Emellett a két statikus, az önkormányzat által kiderendelt Lámer Géza és a ház lakóit képviselő Nagy Elemér között is heves vita folyt az épület megóvásának mikéntjéről. A vészhelyzet elhárításának, a romok eltakarításának sorozatban történő csúszása miatt a Forster is később kezdhette el a tető építését.

Az eltelt idő alatt a nagy mennyiségű nyári eső folyamatosan rontotta az épület állagát. Menet közben kiderült, a biztosító nem akar fizetni. Az indok, a Fővárosi Katasztrófavédelmi igazgatóság építőipari tevékenységnek minősítette a munkát. S mivel a biztosításban szereplő záradék szerint építési tevékenység során keletkezett károkat a kétmilliárd forintos kötvény nem fedezi, a társasház eleshet a várt több százmillió forinttól.

Pedig a kár A kár jelentős: a tűzeset után építész szakemberek úgy nyilatkoztak, a helyreállítás több milliárd forintba is kerülhet. Székely Imola, a ház közös képviselője bíróságon támadta meg a határozatot, mert szerinte karbantartást végeztek és nem építést. Időközben a megérkezett a tűzvizsgálati eredmény szerint azonban nem az építkezési területen keletkezett a tűz, így a biztosítónak fizetni kellene.

Még ha a kártérítés összege és annak várható kifizetésének időpontja továbbra is bizonytalan, az állítható, hogy az UNESCO által a világörökség részének tekintett épület helyreállítása, értékének megőrzése - a Világörökség Egyezmény értelmében - elsősorban a magyar állam kötelessége lenne.