Angela Merkel;görög válság;EU-csúcs;Alexisz Ciprasz;

2015-02-14 06:35:00

Minimális előrelépés Athén ügyében

Az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozója után mintha enyhült volna a feszültség Görögország és az Európai Unió között. Alekszisz Ciprasz görög kormányfő szerint fontos lépéseket tettek, bár nem beszéltek át mindent. Hozzátette, az uniós csúcstalálkozó bizonyította, hogy az EU „a konfliktusok és kompromisszumok terepe”. Angela Merkel kancellár is udvariasan nyilatkozott, mint fogalmazott, első találkozója Ciprasszal „nagyon barátságos” volt, s mindkét fél készségét fejezte ki a közös munkára.

Ez a békülékenyebb hang mindenképpen biztató az euróövezet szerdai, kudarcba fulladt találkozója után. De hogy körvonalazódik-e bármiféle megoldás, erőteljesen kérdéses, mert Ciprasz ismételten leszögezte, számukra véget ért a hitelmegállapodás, Merkel viszont arra figyelmeztetett, hogy Athén előtt két megoldás kínálkozik: vagy meghosszabbítja ennek hatályát, vagy bizonyítja, hogy teljesíti a megállapodásban foglalt feltételeket.

Annyi előrelépés azért történt, hogy megegyeztek a további tárgyalások kereteiben. Ciprasz és Jeroen Dijsselbloem, az euróövezeti csoport vezetője között megállapodás született arról, hogy az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői is dolgozhatnak egy olyan áthidaló megoldáson, amely előkerülhet az euróövezet jövő hétfői rendes ülésén. Ez azt jelenti, hogy bár Athén lényegében kiutasította az országból a trojkát, valójában továbbra is a Bizottság, az EKB, valamint az IMF hármasa dolgozik a megoldáson. Az is előrelépés, hogy már a hétfői ülésig nem szakad meg a kapcsolat a hitelezők és Athén között, s alacsonyabb szinten is egyezkednek, a szerdai euróövezeti ülésen még erről sem volt szó.

Az athéni kormány egyébként odahaza jóval harciasabb, mint a nemzetközi színtéren. Gavril Szakellaridisz kormányszóvivő kijelentette, bár készülnek az euróövezet ülésére, s mindent elkövetnek azért, hogy megegyezés szülessen, nem fogadnak el olyan megoldást, amely „veszélybe sodorná a nemzet szuverenitását”.