Alig egy napjuk volt a kereskedelmi, vállalkozói érdekképviseleteknek és szakmai szervezeteknek a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényhez kapcsolódó kormányrendelet-tervezet véleményezésre. A társadalmi egyeztetésről pedig már szó sem esett..
Balatoni Judit, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) főtitkára a Népszavának elmondta, szerencséjük volt, mert a rendelet kézbesítésének napján ülésezett a szövetség jogi bizottsága, így az elnökség tagjai és a jogászaik is elolvashatták a rendelet tervezetet és véleményezték is azt. Az MBSZ fő kifogása az volt, hogy a törvény több ponton is pontatlanul, illetve tágan értelmezhető módon fogalmaz és ezen a kormányrendelet sem segít. A törvény kimondja, hogy kormányrendelettel a nyitva tartást korlátozó jogszabálytól eltérő szabályozás is alkotható.
A rendeletből sem derül ki azonban, hogy milyen szempontok alapján és ki, vagy milyen szervezet, hatóság adhat fölmentést, illetve könnyítést a vasárnapi munkavégzés tilalma alól. A törvény mindössze négy szempontot sorol föl, amely indokolhatja a vasárnapi nyitva tartást: idegenforgalmi, területi ellátottság, vásárlói szokások és a foglalkoztatottság. A szövetség főtitkára lapunknak hangsúlyozta, a bevásárlóközpontok élni szeretnének az eltérő szabályozás nyújtotta lehetőségekkel is. Számukra a jogszabályok pontosítása, egyértelművé tétele azért is fontos, mert ezek bevásárlóközpontonként több száz bérleti szerződést is érinthetnek.
Balatoni Judit elmondta, a szövetség e heti közgyűlésén dönthetnek arról, csatlakoznak-e a Vállalakozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) népszavazási kezdeményezéséhez. Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára a Népszavának elmondta, a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) megtagadta a kiskereskedelmi szektorban a vasárnapi munkavégzés tilalmának megszüntetését célzó, Liga - VOSZ közös népszavazási kérdés aláírásgyűjtő ívének hitelesítését. A szövetség főtitkára szerint legkorábban ősszel, vagy a negyedik negyedévben kezdhetik meg a népszavazásról szóló kezdeményezéshez az aláírás gyűjtést és így a népszavazásra 2016-ban kerülhet sor.
A VOSZ továbbra sem ért egyet a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvénnyel, ezért nem véleményezték a törvényhez kapcsolódó kormányrendelet-tervezetet. A VOSZ szerint a törvény "versenytorzító és irracionális" előírásokat tartalmaz, ezért azok elfogadhatatlanok az érdekvédelmi szervezet számára. Dávid Ferenc arra is felhívta a figyelmet, hogy sem a törvény, sem a rendelet egyetlen szót sem ejt az internet kereskedelemről, a vasárnapi kiszállításról. Korábban nagy vihart kavart, hogy a szaktárca úgy értelmezte a jogszabályt, hogy a hét utolsó napján az online megrendeléseket sem lehet kiszállítani.
A rendeletbe utólag bekerült személyi kikötők is mentességet kapnak a vasárnapi zárva tartási kötelezettség alól. Ellenzéki politikusok szerint ezt a változtatást azért illesztették be a jogszabályba, mert Orbán Viktor veje érdekelt abban a cégben, amely megszerezte a keszthelyi kikötőt. A módosítás szépséghibája, hogy ellentétben a többi kivétellel, a kikötők esetében a rendelet készítői akarva-akaratlanul, "kifelejtették" a 200 négyzetméter alapterületre vonatkozó korlátozást.
A jogszabály megnevezi azt a három kiemelt idegenforgalmi területet is, ahol 60 településen érvényes a vasárnapi zárva tartási tilalom feloldása, a Balaton, a Tisza- és a Velencei-tó, de kimaradt például a Fertő-tó - jegyezte meg Dávid Ferenc. Nagy kérdés az is, hogy ki és hogyan ellenőrzi majd a törvény alapján, hogy a több tízezer 200 négyzetméter alatti családi üzletekben, ahol csak családtag dolgozhat vasárnap, ki és milyen fokon rokon.
A vasárnapi pihenőnappal kapcsolatban mindenféle légből kapott találgatások jelennek meg a sajtóban arról, hogy milyen jellegű területen működő vagy milyen típusú üzletek kaphatnak mentességet. Erről szóló kormányrendelet nem létezik - közölte Kovács Zoltán kormányszóvivő pénteken. Tervezet viszont igen. Egyelőre nem világos, hogy akkor a véleményezésre elküldött szöveg melyik kormányszerv álláspontját tükrözi és kit cáfol a szóvivő.
Mindeközben Franciaországban szombatra virradóra elfogadták a vasárnapi nyitva tartás bővítéséről szóló kormánypárti javaslatot, amelyet a gazdaság beindítása indokol. Az eddigi öt helyett ezentúl évi 12 vasárnapon tarthatnak nyitva az üzletek. Az alkalmazottak önkéntes alapon és 100 százalékos pótlékkal foglalkoztathatók vasárnap.
Itthon az országgyűlés e heti ülésén kerül napirendre a kereskedelemben dolgozók vasárnapi pótléka: ezt az eddigi 50 százalékról 100 százalékra emelnék egy fideszes javaslat szerint.
A választás szabadságába avatkozik be a kormány
Az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint az üzletek vasárnapi zárva tartása a választás szabadságába történő súlyos beavatkozás. Tóbiás József vasárnap Budapesten egy óbudai CBA előtt tartott sajtótájékoztatón kijelentette: lehetővé kell tenni a népszavazási törvény módosításával, hogy az emberek elmondhassák véleményüket erről a kérdésről. Az MSZP a nap folyamán országszerte 164 helyszínen kérdezte az emberek véleményét a legtöbb üzlet március 15-től életbe lépő vasárnapi zárva tartásáról. Tóbiás József elmondta, közvélemény-kutatásuk eredményével hétfőn, a parlament tavaszi ülésszakának első ülésén szembesítik Orbán Viktor miniszterelnököt.
Az elnök-frakcióvezető felhívta a figyelmet arra, hogy azokban az európai országokban, ahol ezt a törvényt korábban bevezették, később vissza is vonták, mert sem gazdaságilag, sem társadalmilag nem bizonyult hasznosnak. Kiss László, Óbuda szocialista országgyűlési képviselője azt mondta, az előzetes vélemények alapján a megkérdezettek III. kerületiek döntő többsége azt szeretné, március 15-e után is legyen szabad mindenkinek eldönteni azt: vasárnap boltba megy vagy otthon marad.