Minszk;fegyverszünet;incidensek;ukrán válság;

2015-02-16 11:32:00

A fegyverszünet él Ukrajnában, de incidensek előfordulnak

A francia államelnökség vasárnap esti közleménye szerint Ukrajnában általában betartják a tűzszünetet, leszámítva a helyi incidenseket, amelyeket gyorsan meg kell oldani.

Ukrán katonai források jelentése szerint a szombaton éjfélkor hatályba lépett tűzszünetet hétfő reggelig hatvanszor sértették meg a szakadárok, akik továbbra is minden típusú fegyvert, köztük Grad rakéta sorozatvetőket is bevetnek. A szakadárok viszont az ukrán hadsereg tűzszünet sértéseiről számoltak be.

Debalcevo a forró pont

A minszki megállapodás aláírásakor is a leghevesebb harcok Debalcevo város térségében zajlottak, ahol máig nem hallgattak el a fegyverek. A Donyeck és Mariupol között fekvő stratégiai jelentőségű települést az ukrán hadsereg ellenőrzi, de hetek óta a felkelők ostromgyűrűjében van. Itt mindkét fél úgy értelmezi, hogy a másiknak kell letennie a fegyvert, ezért a harcok folytatódnak. Az ukrán hadsereg jelentése szerint a katonák nem használják különben a fegyvereiket, csak a szakadárok támadására válaszolnak. Vlagyiszlav Szeleznyov a hadsereg főparancsnokának szóvivő hétfőn reggel közölte, harckocsik ágyúival lövik az oroszbarát szakadárok az ukrán katonák állásait a Donyeck megyei Debalceve térségében, a támadásokra tüzérségi csapásokkal válaszolnak az ukrán egységek. "Álláspontunk egyértelmű. A katonáink ott maradnak, ahol eddig voltak. A támadásokra a tüzérségünk válaszol. Ha a szakadárok támadnak, akkor erre válaszolunk" - szögezte le Szeleznyov.

Médiajelentések szerint a lázadók a hétvégén nem engedték át az ostromgyűrűn a fegyverszünet ellenőrzésével megbízott EBESZ megfigyelőit sem. A minszki megállapodás értelmében most már meg kellene kezdeni a nehézfegyverzet visszavonását az övezetből. A végrehajtásra 14 nap áll rendelkezésükre.

Az Európai Unió szavatolja a békét

Donald Tusk az Európai Tanács elnöke bejelentette a múlt heti brüsszeli csúcstalálkozón, hogy az EU készen áll arra, hogy közbelépjen, ha az ukrajnai béke-megállapodást megszegik. Ígérte, Brüsszel odafigyel arra, hogy a megállapodásban foglalt vállalások teljesüljenek.

Bizonyítékai vannak a NATO-nak

A NATO hírszerzése olyan bizonyítékok birtokába jutott, melyek igazolják, hogy Ukrajna keleti részén orosz katonai jelenlét van – jelentette be Jens Stoltenberg NATO-főtitkár. Állította, a Kelet-Ukrajnában szakadár kézen lévő harci gépeket a lázadók önmagukra nem lettek volna képesek használni. A NATO feltételezi, hogy orosz szakemberek segítettek beüzemelni ezeket a nagyon összetett fegyverrendszereket. Szombaton Kijevben az amerikai nagykövet tett közzé az orosz tüzérség jelenlétét bizonyító műhold felvételeket