kivonás;minszki megállapodás;nehézfegyverzet;

2015-02-17 11:13:00

Minszki megállapodás – nem kezdődött meg a nehézfegyverzet kivonása

Kedd nulla órától kellett volna megkezdődnie a nehézfegyverzet kivonásának a konfliktusövezetből a minszki megállapodás szerint, ám sem a kijevi kormányzat, sem a szakadárok nem kezdték meg a végrehajtást. A normandiai négyek – Angela Merkel német kancellár, Francois Hollande francia elnök, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Petro Porosenko ukrán államfő – múlt héten csütörtökön 16 órás tárgyalási maraton után egyezett meg a válságrendezés kereteiben.

A dokumentumot nem a négyek, hanem a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése céljából tavaly létrejött úgynevezett kontaktcsoport – az EBESZ, Ukrjana, Oroszország és a szakadárok képviselői – írta alá. E megállapodás szerint vasárnap nulla órától lépett hatályba a tűzszünet, majd 48 órán belül meg kellett volna kezdődnie a nehézfegyverzet kivonásának a demarkációs vonal menti 50 -140 kilométeres körzetből. A demilitarizált övezet nagyságát a nehézfegyverzet hatótávolsága függvényében állapították meg.

A tűzszünet is csak nagyvonalakban élt, Debalcevonál mindvégig folytak a harcok, hétfőn már szórványosan a donyecki repülőtérnél is volt lövöldözés. Kijev hétfő estefelé jelezte, nem tudta megkezdeni a nehézfegyverzet kivonását a szakadárok folyamatos tüzérségi támadásai miatt. A kijevi kormányzat azt is leszögezte, mindaddig nem kezdi meg a kivonulást, míg Debalcevonál nem szűnnek meg a harcok.

A szakadárok azonban úgy értelmezik, hogy az egyezmény nem vonatkozik a stratégiai fontosságú, az ő ellenőrzésük alá tartozó területbe mélyen beékelődött és általuk körbezárt, az ukrán hadsereg által ellenőrzött városra. Szerintük ott a hadseregnek kell letennie a fegyvert és kivonulnia a városból, ezért felajánlották a szabad elvonulás lehetőségét.

A felek mindegyike állítja – amint a másik oldalon teljes mértékben beszüntetik a támadásokat ők is megteszik, illetve azonnal elkezdik a nehézfegyverzet kivonását, ha a szemben álló fél részéről is ezt tapasztalják.

Az ENSZ február 12-i jelentése szerint a tavaly április óta tartó fegyveres konfliktusban eddig 5617 személy vesztette életét, közülük 63 gyerek volt.