India;világbank;G 20-as csoport;alacsony olajár;

2015-02-19 06:40:00

Gyorsít India gazdasága

Bár erőteljes túlzás lenne azt állítani, hogy a gazdasági növekedési versenyben India máris nyerésre áll Kínával szemben, egyre több közgazdász ismeri el India teljesítményét, s azt, hogy folyamatosan gyorsul fel a gazdasága, szemben Pekingével.

A világ legnagyobb gazdaságait és az Európai Uniót tömörítő G 20-as csoport országai közül leginkább az Egyesült Államok és India könyvelhet el nyereséget az alacsony olajárnak köszönhetően. A Moody´s nemzetközi hitelminősítő februári prognózisa szerint az amerikai GDP idén 3,2 százalékkal növekszik, Kína a legnagyobb olajimportőr viszont a nagy adók és az árak állami ellenőrzésének visszatartó erejénél fogva nem sokat nyer az olcsó olajon.

A Világbank már korábban arra a következtetésre jutott, hogy a kínai gazdasági növekedés 2017-re 7 százalék alá csökken, az indiai viszont folyamatos növekedést mutat. Idén elérheti a 6,2 százalékot, jövőre a 6.8 százalékot, 2017-ben pedig a 7 százalékot. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) még kedvezőbb képet fest India kilátásairól: már a jövő évre várja azt a fordulatot, amikor az indiai gazdasági növekedés nagyobb lesz a kínainál. Ezt mindkét szervezet a Narenda Modi-vezette kormány reformjainak tudja be. És nem utolsó sorban annak, hogy igyekeztek mindent megtanulni a kínaiaktól.

Az indiai kormányzat még az optimista nyugati forgatókönyveknél is gyorsabb előrelépésben bízik. Olyan prognózisok is megjelentek, amelyek szerint India gazdasági növekedésben már idén utoléri Kínát. Szakemberek azonban figyelmeztetnek arra: a számokkal való zsonglőrködést megkönnyíti, hogy új módszerrel számolnak a statisztikai hivatalban. S azt se felejtsük el, hogy a kínai gazdaság összességében néhányszor nagyobb az indiainál.

Ezért is igyekeznek az indiai hivatalnokok lehűteni a kedélyeket, mondván, minden összehasonlítás sántít, ez nem egy szokványos szépségverseny. Elégedetlenek a befektetések mértékével, a vállalatoknak nagyok az adósságaik, hitelhez pedig nehéz hozzájutni. A kormányhivatalok most azon dolgoznak, hogy megteremtsék a vasúti, közúti beruházások és a lakásépítés anyagi feltételeit.

A kormányzat terveiben előkelő helyet foglal el még több fiatal oktatásának a biztosítása. Egyelőre a hangsúly kevésbé a minőségen, inkább a mennyiségen van. Idén már mintegy 700 egyetem és 35 ezer főiskola fog működni, 60 új egyetem létrehozását tervezik.

India jól teljesít, és lehetősége van arra, hogy a világ leggyorsabban növekvő nagy gazdaságává váljon. A rúpia gyengélkedése utáni csökkenő infláció, a húsz hónapos szünet utáni irányadó kamatcsökkentés is biztató jel. Mint ahogy az is, ahogyan a legmodernebb technikát birtokba veszik. Kína, India, Oroszország és Mexikó 2016-ra 2 milliárd felhasználót köt be a szélessávú internet-hálózatba. Nyugati vélekedés szerint Indiában 2016-ban 300 millió internet-bekötés várható.

Újdelhi sikereket könyvelhet el a nemzetközi porondon. Igyekszik Moszkvával és Washingtonnal is ápolni a kapcsolatait. Az orosz elnök tavaly decemberi indiai látogatásán huszonöt együttműködési megállapodást kötöttek több millió dollár értékben. India évente 400 darab Ka-226T típusú orosz multifunkciós helikopter összeszerelését vállalta. Oroszország az indiai légierő technológiai fejlesztésében működik közre. Katonai tartalék-alkatrészeket gyártó létesítményeket hoznak létre.

India nukleáris programjában az oroszoknak jelentős szerep jut. A Tamil Nadu államban orosz részvétellel épülő atomerőmű négy, egyenként 1000 megawattos atomerőműblokkal rendelkezik majd. Moszkva 20 atomreaktor építését vállalta. Csak a Roszatom orosz cég tizenkettőt épít 20 éven belül. Két másik orosz cég, a Rosznyeft és a Gazprom indiai szakemberekkel együttműködve projekteket készít az északi sarkvidék kontinentális talapzatában lévő energiahordozók kiaknázására, a cseppfolyós földgáz szállítására.

Újdelhi kifogyhatatlan az ötletekben. Már egy ideje azt szeretné elérni, hogy Oroszország közvetlenül az indiai feldolgozó műhelyekbe exportálja gyémántját. A világ egyik legnagyobb gyémántkitermelője összefogva az olcsó indiai munkaerővel hatásos együttest alkothat. Az orosz nyersgyémánt Antwerpenen és Dubajon keresztül jut el az indiai műhelyekbe, s ennél az indiai javaslat kedvezőbbnek tűnhet Moszkva számára is.

Narendra Modi Washingtonnal is szót akar érteni. Tavalyi washingtoni látogatásán Barack Obama támogatását igyekezett megszerezni ahhoz, hogy az indiai szolgáltató cégek könnyebben juthassanak be az amerikai piacra. Idén pedig megállapodtak abban, hogy konkrét lépéseket tesznek a montreali környezetvédelmi megállapodás érvényre juttatása, a környezetkárosító gázok csökkentése érdekében.

Az Egyesült Államok segítséget nyújt az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodó gazdaság kialakításában, anyagilag támogatja a megújuló energiák kutatására és energia-hatékony technológiák kifejlesztésére alakuló intézetek létrehozását. A gyakorlatban mindez azt is jelenti, hogy Amerika segítséget nyújt az indiai légkondicionálók fejlesztéséhez. Ahhoz, hogy a legmelegebb hónapokban a légkondicionálás ne eméssze fel az energiafelhasználás 60 százalékát. Nemcsak gazdasági kérdésről van szó, a környezetkárosító gázok csökkentésével arányosan nőhet a terméshozam, amely tízmilliók megélhetését biztosítja.

Barack Obama jelenléte az India nemzeti ünnepén megtartott januári katonai parádén valami újat jelzett: szorosabbra fűzik a két ország viszonyát. Ennek megnyilvánulása az is, hogy India milliárdos üzletekhez juttat amerikai cégeket a nukleáris energia terén. A hatalmas ország tehát megpróbál ügyesen manőverezni az egymásnak feszülő Oroszország és az Egyesült Államok között.