Fővárosi Törvényszék;persorozat;Paziczki Lászlóné Katalin;aszbeszt;selypi eternitgyár;

2015-02-20 06:13:00

Előrelépés azbesztperben?

Bár a tárgyalást ismét elhalasztották, a per következő felperese végre nem hiába utazott fel Budapestre: a bírónő együttérzését fejezte ki, és hajlandó volt meghallgatni a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő asszonyt. Talán van némi remény a tekintetben is, hogy a bíróság lassan kitalálja, ki jogosult az állam képviseletére. Az ügyvédek szerint több esetben is a bírák hibáztak.

Ebben a helyzetben nagyobb hatalom van a bíróság kezében, mint az orvosokéban - mondta Paziczki Lászlóné Katalin, az azbeszt-persorozat következő felperese, akinek ügyét tegnap kezdték el tárgyalni a Fővárosi Törvényszéken. Bár az érdemi tárgyalást áprilisra halasztották - a felperes keresete egyes pontokban módosításra szorul -, a bírónő lehetőséget adott a gyógyíthatatlan tüdődaganatban szenvedő asszonynak arra, hogy elmesélje történetét; ezúttal nem okozott fennakadást, hogy az állam részéről a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. jogi képviselője jelent meg. Mint ismert, a korábbi tárgyalásokat jobbára azért kellett elnapolni, mert a bírák képtelenek voltak eldönteni, hogy ki jogosult az állam képviseletére: az MNV Zrt. vagy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM).

Az 55 éves Paziczki Lászlóné még gyerekkorában költözött a selypi eternitgyár közelébe. 2004 óta a két-három kilométerrel arrébb található Petőfibányán él, a betegséget 2013 nyarán diagnosztizálták nála. Elmondása szerint amíg tudott dolgozni, rendszeresen járt tüdőszűrésre, ám a vizsgálatok már csak akkor mutatták ki a betegséget, amikor az asszony szinte elviselhetetlen mellkasi és hátfájdalmakkal felkeresett egy szakorvost. A rendelőben elég volt csak megemlítenie, hogy a selypi medencében lakik, az orvos azonnal rávágta: minden bizonnyal mezoteliómája (azbeszt okozta ritka mellhártyadaganat) van. Nem is engedték haza, másfél liter folyadékot szívtak le a tüdejéből.

Az asszony kemoterápiára járt, valamint hét sorstársával együtt egy amerikai tesztkezelést is kapott; hárman belehaltak, ő pedig akkor döntötte el, nem folytatja tovább a kezeléseket, amelyek hasztalannak bizonyultak. "Volt négy jó hónapom, amikor nem növekedett a daganat, de aztán újból megindult. Operálni sem lehet már. Nem akarok több kemót. Istenre bízom magam" - mondta az asszony, aki a tárgyalás közben sem érezte jól magát, folyamatosan köhögött; tüdejében a folyadék kocsonyás halmazállapotúvá vált, ezért már lecsapolni sem tudják. Petőfibányán egyedül él, a házimunkában lánya segít neki. "Nem is önmagamért, értük aggódom igazán. Gyerekeim és a tízéves unokám szintén a selypi gyárromok közelében laknak".

Nem Paziczki Lászlóné az egyetlen, Selyp környékén sokan megbetegedtek. Tavaly nyolcan döntöttek úgy, hogy pert indítanak a magyar állam ellen; amikor a 20-30 év lappangási idejű betegséget megkapták, a gyár még állami tulajdonban volt. Ügyvédjével, Igyártó Gyöngyivel együtt úgy gondolják, hogy a betegek helyzetén egy külföldi, speciális mezotelióma-központ szakorvosai tudnának segíteni, az utazás és a kezelés költségeit azonban egyik felperes sem tudja megfizetni. "Egy peren kívüli megegyezés segíthetne rajtunk" - mondta zokogva az asszony -, "nem vagyunk bűnözők, tisztességes magyar emberek vagyunk, akik még dolgozni, élni szeretnének". Bár soronkívüliséget rendeltek el, a persorozat még így is hosszú ideig eltarthat.

"Nem segít az sem, hogy a bíróság hónapok óta képtelen eldönteni, a perben ki képviselje a magyar államot" - mutatott rá sokadik alkalommal a betegek ügyvédje. Tegnap szót kért az MNV Zrt. képviselője is, aki szerint a múlt heti tárgyaláson - amikor a kritikus egészségi állapotú Varga József ügyét napolták el - a kijelölt bírónő hibázott, amikor az NFM képviseletét hiányolta. "Jelen perben az állam képviseletére az MNV Zrt. jogosult" - szögezte le. A bírónő megígérte: következő alkalommal egyeztetni fognak a többi bírával.