közvélemény-kutatás;feltöltés;okostelefon;Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet;Focus magazin;

2015-02-23 06:20:00

Nem a töltés, hanem az alapdíj a drága

Az embereknek néha hihetetlen fogalmaik vannak kiadásaikról, ha azt nem tudják tételesen ellenőrizni és nemcsak idehaza, mint arról a német Focus magazinban idézett felmérés is tanúsítja.

Az „n-tv” csatorna által készített közvélemény-kutatás szerint Németországban sokan azt hiszik, hogy okostelefonjaik napi feltöltése meghaladhatja az évi 100 eurót is. Már pedig ez óriási tévhit – írja a Focus – mert valójában még a két eurót sem éri el. Néhány példa: a Samsung Galaxy S5 típus naponta történő teljes feltöltése összesen 3,9 kW/órát fogyaszt, ennek ára pedig 1,16 euró. Egy IPhone 6 (3,8 kW) esetében a költségek még alacsonyabbak, hiszen 75 centért fullon működhet egész évben.

Ennél valamivel magasabbért lehet teljes üzemmódban használni egy tabletet, de 4 euróból ezt is megússzák Németország polgárai. Aki naponta 4 órát használja laptopját, az már a „horribilis” 10 eurót kénytelen leperkálni. Ennél drágább csupán a játékkonzolok feltöltése, de az sem háromjegyű, nem is beszélve arról, hogy ezek használata korántsem olyan állandó, mint az említett három kommunikációs eszközé.

Magyarországi árakkal számítva is kiderül, hogy nem az akkumulátoros töltések okozzák az okostelefon-felhasználók költségeit. Ha a jelenleg hatályos bruttó áramdíjat vesszük (37,56 Ft/kW/óra), akkor egy Samsung Galaxy S5 éves feltöltése mindössze 146,484 forintba kerül. Ez átszámítva, kevesebb, mint a fele a német árnak (356, 69), igaz, hogy ott az nettó átlagjövedelem 2054 euró (napi árfolyamon 631 587 forint), míg nálunk 164 590…

A hazai drágaságot tehát egyfelől – mint másutt is - az okozza, hogy az okostelefon sokaknak egyfajta „meghosszabbított énje” lett, másfelől pedig a kirívóan magas előfizetési alapdíjak és a telefonadó terhei. Egy, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet által 2012-ben, még a telefonadó bevezetése előtt, 34 tagállamba készült felmérésből kiderült, hogy Magyarországon a legdrágább a mobilhasználat ára.