Victor Ponta ekkor hívta kormányra az RMDSZ-t, és továbbra is maga mögött tudhatta a nemzeti kisebbségek 13 tagú képviselőházi frakciójának támogatását is. A tavaly december eleji államfőválasztás meglepetés eredménye azonban feje tetejére állította a román belpolitikát.
Miután Victor Ponta 10 százalékos első fordulós előnye után 10 százalékkal elveszítette a választást Klaus Johannis liberális pártelnökkel szemben, azonnal megfogalmazódott az igény a kabinet és Ponta lemondására, a miniszterelnök vezette PSD egysége megbomlott, többen kiléptek a pártból és az RMDSZ is kilépett a koalícióból.
Maga Johannis, aki ugyan megválasztása után kötelező módon lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökségéről, egyértelművé tette, hogy programja megvalósítása érdekében szeretné új kormányzó többséget és nem rejtette véka alá, hogy ez készül is. Ellenzéki bejelentések szerint rövidesen meglesz egy bizalmatlansági indítvány sikeréhez szükséges parlamenti többségük, ami nyilván azt feltételezi, hogy újabb kormánypárti politikusok átállása várható.
A közhangulat sem Pontaéknak kedvez. Egy hétfőn közzé adott Inscop felmérés szerint tovább nő a liberálisok (PNL) támogatottsága. Ha most rendeznének választásokat a PNL 44,2 százalékkal nyerne, a kormányzó baloldali koalíció, a PSD-PUNR-PC a szavazatok 37,4 százalékát szerezné meg.
Ma csupán három párt jutna be a törvényhozásba, a PNL és a baloldali koalíció mellett az RMDSZ. A romániai magyar szövetség azonban késélen táncol, 5 százalékon áll, ami a 3 százalékos hibahatár mellett nem túl biztató. Decemberben 5,1 százalékon mérték az RMDSZ-t, tavaly júniusban az Európai Parlamenti választásokon 6 százalékon végzett.