Buda-Cash brókercég;készenléti rendőrök;

2015-02-24 09:26:00

100 milliárddal nem tud elszámolni a Buda-Cash Brókerház

A gyanú szerint a Buda-Cash Brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is - mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke sajtótájékoztatón kedden Budapesten. A jegybank reggel közölte: azonnali hatállyal felfüggesztette a brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztosokat rendelt ki a tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt. Valamivel később  a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) is közölte a honlapján, hogy  felfüggesztették a a Buda-Cash Brókerház kereskedési jogát a részvény és a származékos szekcióban.

A jegybank alelnöke a tájékoztatón azt is elmondta: erős a gyanú, hogy az átfogó ellenőrzés során több évtizedes visszaélés-sorozatra bukkantak. 

A jegybank már a reggel kiadott közleményben jelezte: bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, ezért az MNB hétfőn az illetékes rendőr-főkapitányságnál büntető feljelentést tett. A felügyeleti biztosok kedden átvették az intézmény irányítását annak igazgatóságától, és gondoskodnak a megfelelő működésről. Az érdekeltek - elsősorban a befektetők - halaszthatatlan védelme érdekében a cég tevékenységi engedélyét ideiglenes intézkedésként azonnali hatállyal felfüggesztette. A jegybank rendelkezett arról, hogy az intézkedések hatálya alatt - a tényállás és a jogsértések teljes körű feltárása érdekében - az ügyfelek értékpapírjai és pénzeszközei feletti rendelkezési jogosultság szünetel. Az intézkedések visszavonásig, de legfeljebb a jegybanki vizsgálat lezárásáig maradnak életben.

A BÉT közleménye szerint néhány perccel a kereskedés indulása előtt kaptak tájékoztatást a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) arról, hogy a jegybank felfüggesztette a Buda-Cash működési engedélyét.  A jegybanki intézkedés következtében a Központi Elszámolóház és Értéktár (KELER) is felfüggesztette a brókercég klíringjogát.

Hétfőn este rendőrök szálltak ki a Buda-Cash brókercéghez - írta az Index. A portálnak olvasók jelezték, hogy rendőrök érkeztek a brókercég központjához, és a Ménesi úti irodaházban a ki- és belépést is megtiltották.  A Buda-Cash sajtósa azt mondta az Indexnek, amikor ő 17 órakor elment, még nem voltak ott rendőrök, és a cég vezetői sem tudnak rendőrségi intézkedésről. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata kedd reggel megerősítette, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai nyomozati cselekményt hajtottak végre a brókerháznál. 

A Buda-Cash Brókerház a legrégibb magyar brókercégek egyike, 1995 májusában alapították, létrehozása óta tagja a Budapesti Értéktőzsdének. Nemrég azonban tulajdonosváltás volt: Pintér Zoltán, alapító-tulajdonos tavaly eladta részesedését az igazgatóság többi tagjának,Gyarmati Jánosnak, Varga Péternek, Tölgyesi Péternek (nem azonos a hasonló nevű egykori politikussal!) és Pál Gyulának. Négy olyan regionális bankkal, takarékszövetkezettel vannak szoros kapcsolatban, amely 112 fiókkal 120 ezer ügyféllel rendelkezik. Ez a Napi.hu számításai szerint 300 milliárdos mérlegfőösszeget fed le.

Egyesek úgy vélik, hogy a svájci frankkal történtek több milliárd forintos kárt okoztak a Buda-Cahsnek, erről beszámoltak korábban az MNB-nek is. Talán épp az efféle híresztelésekre is reagálva a Magyar Nemzeti Bankalelnöke sajtótájékoztatóján azt mondta: a svájci frank árfolyamának januári hirtelen emelkedése nincs közvetlen összefüggésben a brókercégnél feltárt hiányosságokkal, bár az árfolyamváltozás mintegy 10 milliárd forint veszteséget okozott a cég ügyfeleinek. A vizsgált ügy azonban hosszabb időre terjed ki és nagyságrendileg nagyobb összeget érint. Az alelnök hangsúlyozta, hogy pontos információkról egyelőre nem tud beszámolni a nyomozás, illetve a folyamatban lévő felügyeleti vizsgálatra tekintettel. 

Négy banknál betétkifizetési korlátozást rendeltek el

A Magyar Nemzeti Bank a Buda-Cash Brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál is korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés korlátozását rendelte el. A bankcsoport tagja még a DRB-n kívül a miskolci székhelyű Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. (ÉRB), a kaposvári székhelyű Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt. (DDB), és a herceghalmi központtal működő Buda Regionális Bank Zrt. (BRB).

Az MNB-alelnök tájékoztatása szerint a Buda-Cash Brókerháznál mintegy 15-20 ezer, a DRB bankcsoportnál pedig mintegy 100-120 ezer ügyfél lehet érintett, akik kártalanításra számíthatnak. Az MNB Pénzügyi Stabilitási Tanácsa szerint a kártalanításra kötelezett szervezetek, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) és a Befektető-védelmi Alap (BEVA) eleget tudnak tenni ennek.

A Beva 20 ezer euróig kártalaníthat 

A Befektető-védelmi Alap (Beva) 20 ezer euróig, azaz nagyjából 6 millió forintig kártalanítja a fizetésképtelenné vált befektetési szolgáltatók ügyfeleit, erre azonban csak az érintett cég felszámolásának megkezdése után kerülhet sor - tájékoztatott a Beva ügyvezető igazgatója.

Farkas Péter hozzátette, hogy a Buda-Cash Brókerház esetében egyelőre nincs közvetlen teendője az alapnak, de természetesen tájékozódnak az ügy fejleményeiről.

A Beva az ügyfeleknek a tagoknál letétként kezelt pénzét és értékpapír-állományát biztosítja, míg az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a banki betétekért áll helyt. Az OBA ügyfelenként 100 ezer euróig, mintegy 30 millió forintig kártalanít, míg a Bevánál 20 ezer euró, 6 millió forint a felső határ. 

A Buda-Cashnél feltételezett 100 milliárd forintos nagyságrendű hiánnyal kapcsolatban az ügyvezető igazgató annyit mondott, hogy az ügyben a brókercég mellett négy pénzintézet is érintett, és egyelőre nem tudni, hogy az esetleges kártalanításból mennyi eshet a Bevára és mennyi az OBA-ra.