Amnesty International;emberi jogok;EBESZ;Jeney Orsolya;

2015-02-25 06:06:00

Háttérben az emberi jogok

Katasztrofális volt a 2014-es év az emberi jogok szempontjából, a világ kormányai sokszor hibás döntéseket hoztak, aminek a civil lakosság fizette meg az árát - derült ki az Amnesty International (AI) éves jelentéséből, amely arra is rávilágított: a világ országai egyre kevésbé hajlandóak segíteni még a háborús területek menekültjeinek is. 

Jeney Orsolya, az AI magyarországi igazgatója a globális jelentést bemutató keddi sajtótájékoztatón elmondta: a kötet lesújtó eredményeinek fényében felszólítják a kormányokat, hogy vegyék komolyabban emberi jogi kötelességeiket; ne tegyenek úgy, mintha a civilek védelme erejüket meghaladó feladat lenne. Demeter Áron, az AI Magyarország kampánykoordinátora hangsúlyozta: a lehangoló eredmények mellett szervezetük világszinten sok esetben sikereket is elért, küzdelmük az emberi jogok betartásáért több esetben is eredményesen zárult; tavaly például hatályba lépett a nemzetközi Fegyverkereskedelmi Szerződés, amelyet 130 állam írt alá és 62 ratifikált - ez korlátozza a fegyverek kereskedelmét.

Jeney Orsolya kitért a vizsgálat magyarországi eredményeire is, beszámolóját rögtön a jogállamiság bizonyított gyengülésével kezdte. Emlékeztetett: az EBESZ kritizálta a kormányt a választási törvények és más szabályzatok - mint például az Alaptörvény - egyoldalú, szakmai vitákat és társadalmi egyeztetést nélkülöző megváltoztatása miatt. A jelentés felhívja a figyelmet a civil szervezetek vegzálására. A romák diszkriminációja sem csillapodik. A bevándorlók és menekültek körül kialakult hisztériával kapcsolatban pedig elmondta: az AI álláspontja szerint a kérdésben teljes fejetlenség tapasztalható az országban, a menedékkérők stigmatizációja pedig tovább ront a helyzeten. Ugyanakkor leszögezték: a menekültellenes hangulat nem Magyarország sajátja, sajnálatos módon az már "általános európai trend" kezd lenni.