Elmúlt az az idő, amikor az embereket kényszerítő eszközökkel az országhatáron belül lehet, érdemes tartani, hiszen a szakorvos-jelölteknek kiírt ösztöndíjrendszer is kudarc volt egészen addig, amíg a röghöz kötés feltételeit fel nem puhították - jelentette ki a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke. Dénes Tamás egy tegnapi szakmai konferencián beszélt arról, a szakorvos-jelöltek összességében megfontolandónak tartják az államtitkárság szakorvosi minimálbérre vonatkozó javaslatait, de csak feltételekkel tudják azokat elfogadni, a szakorvosok "röghöz kötése" pedig elfogadhatatlan. Azt azonban támogatni tudják, hogy ha megvalósul a szakorvosi minimálbér rendszere, akkor hálapénzt ne lehessen elfogadni.
Dénes a rezidensszövetség felmérést ismertetve elmondta: a szakorvosok jelenlegi fizetésük háromszorosáért "mondanának le" a paraszolvenciáról. Számításaik szerint ha minden olyan szakorvos, aki most kevesebbet keres nettó havi 275 ezer forintnál, megkapná ezt a pénzt, mint a bérrendezés következő lépését, az a járulékok nélkül 20 milliárd forintos költségvetési ráfordítást jelentene. Az orvoselvándorlásról szólva pedig azt mondta, 15 százalékkal nőtt tavaly a 29 év alatti orvosok elvándorlása, ez egyértelműen azt mutatja, hogy az eddigi intézkedések nem elegendőek, és sürgősen tovább kell lépni. Az MRSZ-elnök felhívta a figyelmet, hogy ez nem csak bérharc, és kérte a társadalom támogatását is. "Egy orvos elmehet külföldre dolgozni, de a betegeknek itthon kell megkapniuk az ellátást" - fogalmazott.
Az Önkormányzati Egészségügyi Napok Téli Szimpóziumán több előadásban is elhangzott: nem igaz, hogy mérséklődött az orvoselvándorlás, sőt, az elmúlt tíz évben több mint nyolcezer doktort - egyes felmérések szerint még ennél is jóval többet - veszített a hazai ellátó-rendszer, azaz az állami betegellátásban dolgozó orvosok száma 34 ezerről 26 ezerre csökkent. A hiányzók jó része külföldre ment, csak tavaly 948 orvos kérte ki az ehhez szükséges hatósági igazolást. Mindez azt is jelenti, hogy komplett országrészek betegségspecifikus ellátása került veszélybe, hiszen bizonyos területeken egyszerűen nincs szakember például a diagnosztikai vizsgálatokhoz, vagy éppen az intenzív terápiában, illetve az aneszteziológiában.
Ennek ellenére az Orbán-kormány továbbra is csak saját propagandáját erősíti: a szakmai fórumon Zombor Gábor szakállamtitkár kabinetfőnöke jelent meg, aki mindössze az ágazati stratégiát felvázoló Egészséges Magyarország 2014-2020 című munkaanyag összefoglalóját olvasta fel, miközben a kabinet terveiről szót sem ejtett. Pedig az államtitkár egy nappal korábban azt jelentette be, a tárca március végéig készíti el javaslatát, mely szerint az orvosok béremelését itthon maradáshoz és a paraszolvencia elutasításához kötik majd. Zombor egyetértett a szakmai szervezetek által évek óta hangoztatott érvvel, miszerint annak érdekében, hogy a fizetésbe beépülő, hiányszakmák után járó ösztöndíj ne idézzen elő bérfeszültséget, minden orvos bérét emelni kellene. A növekményt az kaphatná meg, aki vállalja, hogy közalkalmazott orvosként Magyarországon marad és nem fogad el hálapénzt. Az államtitkár szerint ez komoly lépés lenne "az egészségügy rendszerének tisztítása érdekében" is.
A szakmai konferencián a felvetésre a Magyar Orvosi Kamra elnöke mindössze annyit mondott, ő sem tud többet, mint amit az államtitkár bejelentett, velük ugyanis egyáltalán nem egyeztettek erről. Éger István szerint meg kell vitatni a kormányzati elképzelést, de a kamara előljáróban úgy látja, "ez nem fog működni". "Az orvosi kamara nem hülye”, tudják, hogy mennyit ér a munkájuk és az "orvosokat meg kell fizetni". Éger ugyanakkor lapunk kérdésére nem kívánt a témáról többet mondani. A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke ugyanakkor reálisnak nevezte a kormányzati terv megvalósulását, amit azzal indokolt, hogy elsősorban a frissen végzett orvosok vándorolnak külföldre. Lehoczky Péter fölhívta a figyelmet arra is: ebben a bizonytalan időszakban, amikor nem lehet tudni, hogy fél év múlva hogyan rendezik át az egészségügyet, természetes, hogy az orvosok nem szeretnék aláírni a papírt arról, hogy itt maradnak.
A fórumon egyébként a kabinet egyéb, a betegellátó rendszer átalakítását érintő tervei sem körvonalazódtak konkrétabban. A szakma gyakorlatilag egyetértett abban, hogy változtatni kell a betegellátó-rendszeren, ám szinte valamennyien az ehhez szükséges forrásokat hiányolták.