gyilkosság;Vlagyimir Putyin;Kreml;gyászmenet;Borisz Nyemcov;

2015-03-02 06:38:00

Egy gyilkosság kérdőjelei

Moszkva központjában, térfigyelő kamerák előtt lőtték agyon péntek este Borisz Nyemcov orosz ellenzéki politikust. Az ellenzék politikai gyilkosságról beszél, a hatalom szerint provokáció történt. Tegnap tízezrek vonultak fel az orosz fővárosban a meggyilkolt politikusra emlékezve, Szentpéterváron is gyászmenetet tartottak. Budapest is fejet hajtott Nyemcov emléke előtt.

Négy golyó végzett Moszkva központjában a Kreml tövénél kezdődő Bolsoj Moszkvorecki-hídon Vlagyimir Putyin elnök nemzetközileg legismertebb bírálójával, az 55 éves Borisz Nyemcovval. A volt ellenzéki politikus közvetlenül a gyilkosság előtt a Vörös téren egy étteremben vacsorázott egy ukrán hölggyel, majd sétálni indultak. Vélhetően bérgyilkosság történt, de hogy milyen indíttatású, az még nem derült ki. Rendőrségi közlés szerint az ismeretlen támadó egy fehér gépkocsiból nyitott tüzet.

A hölgynek nem esett baja, a nyomozóhatóságok kihallgatták. Később olyan közlések láttak napvilágot, hogy a gyilkosság egyetlen szemtanúja, az ukrán modell eltűnt, a gyilkos pedig nem autóból lőtt, hanem valószínűleg lesben állt, és a gyilkosság után autóval menekült el.

Bár Putyin arra utasította az orosz nyomozó bizottság, a belügyminisztérium és a szövetségi biztonsági szolgálat vezetőit, hogy hozzanak létre külön nyomozócsoportot a gyilkosság gyors felderítésére, és személyesen irányítsák az eljárást, eredmény még nincs. A hatóságok 3 millió rubel (13 millió forint) jutalmat ajánlottak fel annak, aki használható információval tudja segíteni a nyomozást.

Tízezrek vonultak Moszkvában Nyemcovra emlékezve FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SASHA MORDOVETS

Tízezrek vonultak Moszkvában Nyemcovra emlékezve FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SASHA MORDOVETS

Putyin azonnal elítélte a gyilkosságot, amely szerinte "minden jellemzőjében bérgyilkosság és kizárólag provokatív jellegű volt" és együttérzését fejezte ki a politikus hozzátartozóinak. Ez azonban nem nyugtatta meg az ellenzéket és a nemzetközi közvéleményt sem. Nyemcov körében többen tudtak arról, hogy az orosz csapatok kelet-ukrajnai jelenlétéről készült bizonyítékokat nyilvánosságra hozni, s az is ismert volt, hogy többször megfenyegették, maga is beszélt arról, tart attól, hogy Putyin elteszi láb alól.

A gyilkosság kapcsán döbbenetének adott hangot több nyugati politikus és független, gyors, objektív kivizsgálást kért. Mihail Gorbacsov, aki korábban ugyancsak Putyin bírálója volt, de az ukrán válság kirobbanása óta rendre kiáll mellette, ezúttal is azt nyilatkozta, hogy Nyemcov meggyilkolása "Oroszország belpolitikai stabilitásának megingatására, a szembenállás erősítésére tett kísérlet".

A Kreml közeli média olyan információkat hozott napvilágra, miszerint féltékenység is állhat a háttérben, ugyanis Nyemcovnak közismerten sok nőügye volt, többször nősült, a vele sétáló 23 éves Alina Durickaja is legújabb barátnője volt.

Az orosz ellenzék eredetileg vasárnapra szervezett Moszkvában egy nagyszabású tüntetést a Kreml Ukrajna-politikája ellen, de a gyilkosság után gyászmenetet hirdettek a lelőtt politikus emlékére. A rendőrség először 17 ezer, majd 44 ezerre becsülte a részvételt, a szervezők szerint közel 70 ezren vonultak Moszkvában. A gyászmenet, amint azt előre látható volt, Putyin és rendszere elleni tüntetéssé vált. A menet élén "A hősök nem halnak meg" és "Ezek a golyók mindegyikőnket eltalálták" feliratú molinók voltak, de "Nem félek" és "Oroszországot Putyin nélkül" táblák is feltűntek. A tüntetők Nyemcov-fotókat és orosz zászlókat vittek, néhány nemzeti lobogót az Európai Unió csillagaival egészítettek ki.

 Liberális reformátor

Borisz Nyemcov Borisz Jelcin elnöksége idején tűnt fel, akinek potenciális utódaként is emlegették. Több ellenzéki mozgalmat alapított, 2003-ig parlamenti képviselő volt, 2012 óta az Oroszországi Republikánus Párt – Népi Szabadság Pártja nevű parlamenten kívüli formáció társelnöke.A független Oroszország első politikus nemzedékének egyik legtehetségesebb képviselőjének tartották.

Jelcin nevezte ki Nyizsnyij Novgorod megye kormányzójává, ahol látványos sikereket ért el, a kormányzóság vonzotta a külföldi befektetőket. Az angolul tökéletesen beszélő, jól kommunikáló Nyemcov a nyugati típusú demokrácia híveként és harcosaként lett ismert. Kormányzóként is bírálta a központi hatalmat a csecsenföldi háború miatt. Innen emelte energetikai miniszteri rangba Jelcin, 1997-ben gazdasági reformért felelős miniszterelnök-helyettessé nevezte ki.Politikai hanyatlása ekkor kezdődött, a reformkísérlet kudarca és a gazdasági összeomlás következtében.
Az 1998 augusztusában kirobbant orosz gazdasági válság véget vetett kormányzati szerepének.1999-ben megalapította a Jobboldali Erők Szövetségét (SPS) néhány ismert liberális vezetővel, Igor Gajdárral és Anatolij Csubással.A decemberi választáson 10 százalékot gyűjtöttek. Frakciójuk kezdetben feltételekkel támogatta az akkor hatalomra került Putyint, de rövidesen éles bírálói lettek, aminek következtében pártjuk komoly népszerűségvesztést szenvedett. A 2003-as választáson nem lépték át az 5 százalékos küszöböt, Nyemcov kiszorult a politika élvonalából.
Üzleti vállalkozásba kezdett, de megpróbálkozott a teljesen széthullott liberális erők egyesítésével is, rendre sikertelenül.Változatlanul Putyin bírálója maradt, több, a hatalmat és a korrupciót bíráló jelentést is közzétett. Bírálta Putyint a szoci téli olimpia túlköltekezései és korrupciógyanús kivitelezési miatt is, és nyíltan ellenezte a Kreml Ukrajna-politikáját.
2011-ben, a választások után Garri Kaszparov sakk világbajnok és Alekszej Navalnij mellett szerepet játszott az ellenzék moszkvai tiltakozó megmozdulásaiban.Bár az utóbbi években a nagypolitikától viszonylag visszavonultan élt, nem tartozott már a politikai ellenzék élvonalába, meggyilkolása azonban sokkolta Oroszországot.Az atomfizikus végzettségű, környezetvédő politikus négy gyermek apja volt.