Bank;brókerbotrány;Buda-Cash;DRB Bankcsoport;

2015-03-02 06:24:00

Buda-Cash-ügy: fideszes bankbotrány?

A DRB-bankcsoport a Fidesz gyámsága alatt vált bankká, amikor a hatóságoknak kutya kötelessége lett volna átvilágítani az érintett pénzintézeteket - jelentette ki Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke vasárnap, a jegybank előtt tartott sajtótájékoztatóján. 

A képviselő felszólította a Magyar Nemzeti Bankot (MNB), hogy kártalanítsa a DRB-bankcsoport - a Buda-Cash-ügy miatt nehéz helyzetbe került - összes ügyfelét. Kiemelte, a Buda-Cash-ügyben 100 milliárd forintra becsülik a teljes veszteséget, aminél az MNB sokkal többet, 260 milliárd forintot költött szerinte "teljesen felesleges oktatási programokra". "És akkor még nem is beszéltünk a luxusingatlanok megvásárlásáról" - fűzte hozzá.

Burány Sándor nevetségesnek tartja, hogy a jegybank legfeljebb 60 ezer forint felvételét engedélyezi a DRB-bankcsoport 100 ezer ügyfelének, köztük 40 önkormányzatnak. A Fidesznek annál inkább kötelessége az emberek kártalanítása, mert ez a "fideszes bankbotrány" pont abban az évben következett be, amelyet a kormányzópárt saját állítása szerint a bankok elszámoltatása jellemez majd - fejtette ki a szocialista politikus, hozzátéve: ehhez képest nem elszámoltatta a bankokat, hanem "százmilliárd forintos veszteséget okozott az ügyfeleknek".

Sikkasztás gyanújával ismeretlen tettes ellen nyomozás indult a Buda-Cash-ügyben, a brókerház vezetőit még nem hallgatta ki a rendőrség - közölte a Buda-Cash vezérigazgatóját, Tölgyesi Pétert védő Bánáti János szombaton a Hír TV-vel. Az ügyvéd előző nap azt mondta: nem menekültek külföldre a Buda-Cash vezetői, az országban vannak, és a hatóságok rendelkezésére állnak. Az ügyről annyit közölt, hogy védence a hétfői razzia előtt meghallgatást kért az Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetőitől, és feltárta a cégcsoport 100 milliárd forinttal "köszönő viszonyban" álló hiányát.

Reagált a Fidesz
A Fidesz közleményben reagált Burány tájékoztatójára. Megjegyezték: a Buda-Cash immár a második szocialista brókerbotrány. Közölték: 2004-ben azért váltották le Szász Károlyt a pénzügyi felügyelet éléről, hogy „a brókerek ismét szabadon garázdálkodhassanak”.
A felügyelet ötévenkénti esedékes vizsgálataként azonban 2010-ben már az Orbán-kormány által kinevezett Szász Károly írta alá azt a dokumentumot, amely számos szabálytalanságra hívta fel a Buda-Cash figyelmét, de utóbb, legalábbis öt éven át nem történt semmi. Mint a VS.hu megírta, 2010-ben egyebek között arra figyelmeztették a brókerházat, hogy a továbbiakban az ügyfelek megbízásait egységesen és időrendben nyomon követhetően rögzítsék. Ennek megtörténtét igazolnia kellett a Buda-Cashnek, és annak nincs nyoma, hogy a Szász Károly által irányított felügyelet ezzel elégedetlen lett volna.