"Először fenyegettek minket azzal, hogy egy adó miatt felfüggesztenek egy Magyarországon hatályos törvényt, ami a legsúlyosabb szankciók egyike" – adott tájékoztatást az Európai Bizottság (EB) előtt lévő reklámadóval kapcsolatos eljárásról Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a parlament gazdasági bizottságának ma reggeli ülésén elmondta, az EB mindössze néhány hetet adott a módosításra, és visszamenőleges hatállyal a törvény a hatályát veszíti, így a már beszedett adót az államnak vissza kell fizetni. És elsőként is az RTL Klubnak, ami csaknem 5 milliárdot fizetett be.
Vagyis Lázár szerint még márciusban módosítani kell a törvényt, és mint az ülés után lapunknak is elmondta, legkorábban március 11-i kormányülésen tesz javaslatot a konkrét módosításra. Arról ugyan az ülésen sem beszélt, hogy a reklámadót végül 5 százalékra csökkenthetik-e, ahogyan arról korábban lapunk beszámolt, de megint utalt bizonyos uniós országokra, ahol az adó mértéke 3-5 százalék közötti. „Ehhez képest kiváló magyar próbálkozás az 50 százalék volt, ami viszont az EB tűrőképességét megviselte” – tette hozzá Lázár.
„Reklámadó van, volt, lesz” – jelentette ki, és az ülésen Tállai András államtitkár ehhez hozzátette, „olyan megoldást kell keresni”, hogy a 2015-ös költségvetés, mivel már számolt vele, hozzájusson a várt 6,6 milliárd forinthoz.
Így jelenleg mindössze ennyit vár a kormány reklámadóból, noha az adó megszavazásakor még 8-10 milliárdra is tettek merész utalásokat – ez azért érdekes, mert Lázár arra hivatkozott, hogy ha az adót kiterjesztik, vagyis alsó sáv nélkül marad, akkor bizony számíthatnak ekkora összegre is.
„Nem rajtunk múlik” – röviden így próbálta Lázár rövidre zárni azokat a kérdéseket, amelyek azt firtatták, az alsó sáv nélküli adó tönkretehet sok ezer hazai céget, elsősorban a „kicsiket”. Majd határozottabban igyekezett garanciát adni, hogy olyan javaslatot fognak majd benyújtani, ami ezeket a cégeket védi, és végül kijelentette, „ez a kormány célja”.
A miniszter azt is elismerte, hogy az elmúlt hetekben többször is tárgyaltak a német RTL tulajdonosával, a Bertelsmann-csoporttal; ennek részleteiről nem beszélt, de úgy fogalmazott, hogy , a cég által kezdeményezett tárgyalásokra azért volt szükség, mert a Bertelsmann „jelentette az európai tőzsdéken, hogy a működését érdemben befolyásoló” adóról van szó, így a kormány kénytelen volt asztalhoz ülni velük. Bár makacsul tartja magát a híresztelés, ami szerint a kormány valamiképp szerette volna elérni, ha az RTL Klub puhít a kormánykritikus Híradóján, de Lázár végül azt mondta, a megállapodásnak „politikai tartalma azért nem lehetett, mert világos elveket fogalmaztak meg a műsorszerkesztési elveikről”.
Egyébként furcsa néhány perc volt az ülésen, amikor Lázár felolvasta az RTL hírszerkesztési alapelveit, majd cinikus hangon beszélt arról az ellenzéki politikusoknak válaszul, hogy „az önök által kiemelt RTL-csoport” mennyire „fair, korrekt” a kormánypárti politikusokkal, „semmiképp sem folytat bosszúhadjáratot, nem nyúl utána embereknek, nem nézi ki a miniszterelnök családját”. Az asztal túlsó végén ülő bizottsági elnök, a fideszes Rogán Antal egyetértő mosolyát mindenesetre kivívta Lázár.
A miniszter egyben emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság (EB) két főigazgatósága - adó- és versenyjogi - is eljárást folytat Magyarországgal szemben a reklámadó miatt, ezért van szükség a módosításra.
Mivel az ellenzéki képviselők azt firtatták, hogy nem lenne szükség a reklámadóból várt 6 milliárd forintra sem, ha az évi 80 milliárdból gazdálkodó közmédia nem kapna annyit; először arra hivatkozott, nem is annyi, hanem csak 60 milliárd, de amikor kiigazították, elismerte, hogy a 80, „valóban sok”. Ha az MTVA költségvetésére vonatkozó javaslatot nyújt be az ellenzék – ígérte – , akkor támogatni fogja és mindenkit rá is beszél.