Országgyűlés;Paks;PM;

- PM:„gigantikus lopást törvényesítenek”

A Párbeszéd Magyarországért szerint a paksi beruházás 30 évre történő titkosításáról szóló döntéssel a kormány egy "gigantikus lopás törvényesítését és a lebukás elodázását akarta elérni".

Erről Szabó Tímea, az ellenzéki párt társelnöke beszélt kedden sajtótájékoztatón. Kijelentette: a PM azt üzeni Orbán Viktor miniszterelnöknek és a Fidesz frakciójának, hogy "nem fogják elkerülni a börtönt" a titkosítással. A független képviselő szerint a titkosítás egyaránt ütközik a magyar alaptörvénnyel és a környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, valamint a nyilvánosság részvételéről is szóló aarhusi egyezménnyel. Ezért a PM levelet küldött Áder János köztársasági elnöknek, akitől azt kérte, hogy ne írja alá a törvényt. Egyúttal Székely Lászlót, az alapvető jogok biztosát arra kérik, hogy kezdeményezzen alkotmányossági felülvizsgálatot az ügyben - tette hozzá.

Az Országgyűlés kedden a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos változtatásokat fogadott el, amelyek egyike kimondja, hogy a beruházás végrehajtásával megbízott orosz és magyar szervezetek és alvállalkozóik által kötött szerződésekben szereplő üzleti és műszaki adatok, valamint a megvalósítási megállapodások és az egyezmény előkészítésével kapcsolatos, a döntéseket megalapozó adatok a keletkezésüktől számított harminc évig közérdekű adatként nem ismerhetők meg. Szabó Tímea másik témára áttérve felháborítónak nevezte, hogy a parlament leszavazta a nők és a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépést célzó isztambuli egyezmény elfogadásáról szóló határozati javaslatot.

A magyarországi reklámadó-törvény felfüggesztését is kilátásba helyezte az Európai Bizottság (EB) Lázár János szerint, ezért a kabinet heteken belül módosítja a jogszabályt – a Miniszterelnökséget vezető miniszter legkorábban a március 11-i kormányülésen tesz konkrét javaslatot. A parlament gazdasági bizottságának reggeli ülésén Lázár azt is elmondta: egyetért azokkal, akik szerint az évi 80 milliárd forintnyi költségvetés túl sok a közmédiának. Különösen, hogy a reklámadóból a változtatás után is mindössze 6,6 milliárdot várnak.