Műsormagazin;marihuána;kábítószer;Dubai;elkobzás;Liszt Ferenc-repülőtér;Suller György Attila;

2015-03-04 06:19:00

Ismét Dubai felől jött a kokain

Az idei évben már most rekordot döntött a lefoglalt kábítószer mennyisége. Míg a tavalyi évben összesen tavaly 214 esetben 233 kilogramm kábítószert foglaltak le, idén mind ez idáig csak marihuánából 417 kilogrammot koboztak el. Január óta 330 millió forint értékű kokain akadt fenn a Liszt Ferenc repülőtéren, a három esetben Brazíliából érkeztek Dubai érintésével.

Csaknem négy és fél kilogramm kokaint próbált kézipoggyászban Magyarországra csempészni egy spanyol férfi a budapesti Liszt Ferenc repülőtéren. A csempész Dél-Amerikából Dubaj érintésével érkezett Budapestre, és a vámmentes folyosón próbálta elhagyni a repülőteret. Kézipoggyászának ellenőrzésekor táskájának oldalfalában fehér port tartalmazó, ragasztóval rögzített csomagokat találtak. A gyorsteszt alapján kiderült, kokaint tartalmaznak. A drog értéke a feketepiacon 65,5 millió forint.

Az ehhez hasonló esetek az utóbbi időben megszaporodtak. Legutóbb egy portugál pár hajfestékes dobozban próbálta behozni az illegális árut (7,5 kilogramm kokaint, 110 millió forint értékben), pár nappal később pedig egy olasz férfi szerette volna áthozni a vámon a drogot, ugyan ezzel a módszerrel (1,265 kilogrammot, 220 millió forintért).

A Liszt Ferenc repülőtéren komoly műszaki berendezések - röntgen- és droganalizáló gép, csomagvizsgáló - és speciálisan kiképzett vámosok végzik az ellenőrzéseket. - Vannak olyan berendezéseink is, amik kimutatják, hogy egy tárgy vagy személy érintkezett a droggal - nyilatkozta lapunknak Suller György Attila alezredes, vám- és jövedéki szóvivő. – A munkát speciális keresőkutyák segítik, akik igen fegyelmezetten, passzív jeladással jelzik, ha drogot szimatolnak.

Az ellenőrök a kockázati tényezőket is figyelembe veszik: ha az alany ideges, izzad, látszik, hogy hamar túl akar lenni az ellenőrzésen, vagy túl nyugodt - gyanússá válik. Az útirány megválasztása is felkeltheti a vámosok figyelmét: ilyen például, ha kockázatos országból érkezik, például Dubai-on keresztül Dél-Amerikából, ha beiktat egy semleges átszállási pontot.

Sokat számít az öltözködés egy-egy eset felderítésénél: ha valaki üzleti ügyben érkezik, de ahhoz képest rosszul öltözött, azonnal okot ad az ellenőrzésre. Akiről feltételezhető, hogy kábítószert csempész, minden esetben kérdéseket teszünk fel az illetőnek. A képzetlenebb futárok néhány kérdés után általában megbuknak – tette hozzá az alezredes.

A klasszikusnak számító csempészési mód, amikor bőröndben, postai úton hozzák be az illegális árut. De a futárok egyre leleményesebbek és nagyon profi technikát alkalmaznak. Eredetinek tűnő, felbontatlan üdítős-, hajfestékes flakonba töltik a drogot, előfordult olyan eset is, amikor egy férfi ruhagombjai készültek kábítószerből, vagy a gyerekruhát itattak át folyékonnyá tett kokainnal.

- A legnépszerűbb trükk a testüregben vagy a gyomorban való csempészés. Lenyelve óvszerbe csomagolják a kapszulát, majd azt egy viaszkapszulába, így ha bármi történne a gyomorban, kisebb az esély, hogy az alany meghaljon a hatalmas dózistól – tájékoztat Suller György Attila. - Ha feltételezik, hogy kábítószernyelővel van dolguk, akkor kórházi ultrahangos vizsgálatra, majd azt követően gyomormosásra viszik a csempészt, végül megvárják, hogy természetes úton távozzon az idegen anyag a testből.

Természetesen nem csak az embereket, de az utasok által feladott csomagokat, valamint a postai küldeményeket is mindig ellenőrzik. Az utóbbiakat röntgennel is átvizsgálják, és ha feltételezik, hogy tiltott anyagot rejt, kibontják. Általában akkor válik egy postacsomag gyanússá, ha olyan országból küldik, amelyik jellemzően kábítószer termelő, vagy a csomagban lévő áru megadott értéke hazánkban kevesebbért megvásárolható, mint a postaköltség.