Országgyűlés;családon belüli erőszak;Párbeszéd Magyarországért;Szelényi Zsuzsa;

2015-03-04 06:11:00

A Fidesz–KDNP-nek nem fontos a családon belüli erőszak megelőzése

Az Országgyűlés tegnap leszavazta a nők és a családon belüli erőszak elleni hatékony fellépést célzó isztambuli egyezmény elfogadásáról szóló határozati javaslatot. Szelényi Zsuzsa (Együtt), a javaslat benyújtója szerint a törvény leszavazásának köszönhetően magyar nők és gyermekek százezrei nem kaphatnak megfelelő védelmet a családon belüli erőszakkal szemben, holott a családon belüli erőszak kirívóan nyomasztó Magyarországon.

"Milliónyi nő és gyermek szenved nap, mint nap erőszakoskodó családtagjától, sokan rendkívül súlyos bántalmazásokat szenvednek el. Hetente egy nő bele is hal a bántalmazásba. Ezért tartom különösen fontosnak, hogy a törvényhozás eszközével élve vessünk gátat a családon belüli erőszaknak" - nyilatkozta korábban Szelényi.

Az Isztambuli Egyezmény a családon belüli erőszak megelőzéséért olyan európai intézkedési rendszert épít fel, amely megvédi a nőket és gyerekeket az erőszaktól és egyértelműen bünteti az elkövetőket. Az egyezmény már Európa-szerte működésbe lépett, de Magyarország még nem ratifikálta, így az itthon még nem működik.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) is felháborítónak tartja, hogy a fideszes és KDNP-s képviselők nem szavazták meg a határozati javaslatot. Mint közleményükben írták, ez is azt bizonyítja, hogy "Orbán Viktor és társai semmit sem hajlandók tenni a nők elleni erőszak visszaszorításáért. Az elmúlt hetek eseményeinek fényében pedig úgy tűnik, a kormánynak az sem számít, ha vér folyik".

A PM már többször javasolta a családon belüli erőszak tényállásának módosítását és a teljes rendszer átalakítását, amit azonban a kormánypárti és jobbikos képviselők folyamatosan elutasítanak. A több mint egy hónapja beadott törvényjavaslat-csomagot a mai napig nem vették napirendre.

A PM javasolja többek között, hogy a "családon belüli erőszak" büntetési tételét kettőről öt évre emeljék, illetve el kell érni, hogy a rendőrég magától indítson nyomozást, ha bántalmazásra utaló jeleket észlel. A kormány jelenleg azt várja az áldozatoktól - megfélemlített nőktől és gyerekektől-, hogy maguk menjenek a rendőrségre.

Közleményükben arra is rámutattak: a szavazásnál egyértelműen kiderült, hogy a Jobbik összejátszik a kormánnyal, ugyanis ők sem szavazták meg a javaslatot, Dúró Dóra szerint azért, mert az "nem foglalkozik a családon belüli erőszak legelterjedtebb és legbrutálisabb formájával, az abortusszal". A párt szerint ezzel újra bebizonyosodott, hogy a Jobbik az erőszak pártján áll, és a Fidesz kottájából játszik.

Nem csökken az áldozatok száma
Mit tehetünk a családon belül erőszak áldozatainak védelmében? címmel szervezett konferenciát a Tutor Alapítvány Egerben. A tanácskozásra több neves szakember is meghívást kapott, akik a témával foglalkozó előadások mellett bemutatták a hazai krízisközpontok működését, a nemzetközi jó gyakorlatokat, a gyermekjóléti és járási gyámhivatalok feladatait és lehetőségeit, valamint a kormányhivatal keretein belül működő Igazságügyi Szolgálat áldozatokat segítő projektjeit és tapasztalatait.
Tóth Györgyi, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) elnöke beszélt a párkapcsolati erőszak által érintett gyerekek helyzetéről, valamint felhívta a figyelmet arra, hogy válást vagy a szakítást követő időszakban a nőket érő erőszak gyakorisága és intenzitása jelentősen növekszik, a szakítási szándék bejelentésétől számított két évet a szakirodalom fokozott veszélyességű időszaknak tekinti. Előadásában rávilágított a következőkre is:
- Magyarországon minden héten legalább egy nőt meggyilkol a férje vagy volt férje, élettársa vagy volt élettársa, barátja vagy volt barátja
- Minden ötödik nő olyan családban nőtt fel, ahol az apja verte az anyját, s hogy a nők elleni erőszakos bűncselekmények 22 százalékát partnerük vagy volt partnerük követte el? A férfiakra vonatkozó hasonló adat mindössze 3 százalék.
- A nők 23 százaléka élt át legalább valamilyen fajta fizikai erőszakot jelenlegi vagy volt férfipartnere által, s hogy a testi erőszakot megélt nők 55 százaléka, a szexuális erőszakot megélt nők 44 százaléka a támadás során súlyos sérüléseket szenvedett?
- A nők átlagosan 35 verést szenvednek el, mielőtt segítségért fordulnak, s akkor 5-12 intézménynél, szervezetnél, hatóságnál kérnek segítséget az erőszak megállítása érdekében?
- Több mint 35 ezer lányt ér szexuális erőszak 15 éves kora előtt
- Csaknem kétmillió nő él, aki 75 éves kora előtt élt súlyos lelki erőszakot használó partnerrel párkapcsolatban.
- Élete során 800 ezer nőt ért ezen kívül testi, s 300 ezret szexuális erőszak is.
- Legalább 261 ezer nő él olyan párkapcsolatban, amelyben fizikai és/vagy szexuális erőszak áldozatává teszi a partnere. E nők gyermekei szintén az anyjuk elleni párkapcsolati erőszak közvetlen vagy közvetett áldozatai, így az elkövető – nem az áldozat! – őket is bántalmazza, veszélyezteti.
Forrás: Heol.hu