Iszlám Állam (IS);iraki hadsereg;

- Lassan halad az iraki offenzíva

Az iraki hadsereg hétfőn 30 ezer katonával indított offenzívát az Iszlám Állam (IS) ellen, hogy visszaszerezze Tikritet, a hadművelet azonban már kedden zsákutcába jutott. Az IS fegyveresei ugyanis gerillaharcot kezdeményeztek, amivel nem tudnak mit kezdeni az iraki katonák. Egy iraki parancsnok szerint a szélsőségesek mesterlövészekkel, s öngyilkos merényletekkel állják a kormányerők útját.

A szunnita metropoliszt kilenc hónappal ezelőtt foglalták el a szélsőséges dzsihadisták. Ugyanakkor a Tikrit felszabadításáért indított akció az egyik legjelentősebb az utóbbi egy évben.

Hivatalos közlések szerint három irányból próbálják megközelíteni a várost. Az egyik csoport kedden dél felől közelítette meg Tikritet. Itt azonban az IS fegyveresei élő céltáblaként használják a polgári lakosságot. Az IS azt közölte, hogy egy amerikai harcosuk öngyilkos merénylettel több katonát ölt meg. Közben Ausztrália bejelentette, hogy 300-ra növeli az Irakban szolgáló csapatok létszámát. Az ausztrál katonák feladata az irakiak kiképzése. Tony Abbott ausztrál miniszterelnök azt közölte, nem akarják magára hagyni Irakot.

Meglehetősen vegyes fogadtatásra talált Benjamin Netanjahu beszéde az Egyesült Államokban. Az izraeli miniszterelnök kedden, éppen két héttel az országában megrendezendő parlamenti választás előtt ecsetelte egy esetleges iráni nukleáris megállapodás veszélyeit. Az izraeli politikust azonban nem Barack Obama elnök hívta meg, hanem a John Boehner, a képviselőház republikánus elnöke, ami feszültségekhez vezetett az amerikai-izraeli viszonyban.