Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok láttak napvilágot a tegnap reggeli órákban bekövetkezett tragédiáról. Miközben ugyanis Vlagyimir Groiszman, a kijevi parlament elnöke meg nem nevezett forrásokra hivatkozva legalább 32 áldozatról tett említést, s e kijelentését a világ számos hírügynöksége át is vette, a független bányászszakszervezet egy halottról beszélt hozzátéve, hogy sokan rekedtek a mélyben.
Később Groiszman is módosította nyilatkozatát. Ekkor már azt közölte, hogy egy bányász halálát erősítették meg, de 32 sorsáról semmit sem tudnak. Később a szakadárok vezetése már 16 halottról tett említést, hozzátéve, hogy további 16 személy sorsa nem ismert. A szakadár terület katasztrófavédelme előzőleg azt közölte, 73 bányász rekedt a föld alatt, s a kimenekültek közül tizennégyet ápolnak súlyos égési sérülésekkel. A szakadárok hírügynöksége pedig azt írta, hogy a robbanás idején kétszázharminc ember tartózkodott a tárnákban, s közülük százötvenhétnek sikerült kimenekülnie.
Hírügynökségek külön kiemelték, hogy a tragédiát nem lövedék idézte elő, hanem baleset történt. A zaszjadkói bánya az egyik legnagyobb a Donyec-medencében. 2013-ban körülbelül 1,4 millió tonna szenet hoztak a felszínre. A bányában már több tragédia történt. Csak 1999 óta legalább 200 bányász vesztette életét. 2007 novemberében, szintén egy robbanás alkalmával 101-en haltak meg. Két héttel később újabb két robbanás rázta meg a bányát, ekkor öt személy vesztette életét.
A mentésre a politika is rányomta bélyegét. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök ugyanis azt közölte, hogy a be a kelet-ukrajnai szakadárok által egyoldalúan kikiáltott Donyecki Népköztársaság helyi hatóságai nem engedték be a kijevi hatalom mentőalakulatait a Zaszjagyko bányába. Jacenyuk közölte, hogy még reggel utasítást adott az ukrán katasztrófavédelem mentőalakulatainak a tárnákban rekedt bányászok kimentésére, de a szeparatisták elutasították a felajánlott segítséget.
Petro Porosenko ukrán elnök is követelte, hogy engedjék dolgozni az ukrán mentőket - közölte Szvjatoszlav Cegolko, az elnök sajtótitkára a Twitter közösségi oldalon. Hozzátette: miután megerősítik a halottak számát, a gyász bejelentése után az ukrán zászlókat félárbocra engedik.
Denisz Pusilin, a Donyecki Népköztársaság parlamentjének alelnöke kijelentette, hogy Kijev nem ajánlotta fel segítségét hivatalos csatornákon keresztül. "Továbbá se Ukrajnához, se máshoz nem fordultunk segítségért eddig. Különben is, ha szükségünk lenne segítségre, akkor Oroszországhoz vagy a Luhanszki Népköztársasághoz fordulnánk" - mondta Pusilin.