A miniszter kiemelte: az Iszlám Állam közvetlen fenyegetést jelent Európa biztonságára, durva támadást intézett az ellen az értékrendszer ellen, amelyet Magyarország tisztel. A nyugati értékközösséghez tartozunk, és ebből adódnak kötelezettségeink. A miniszter kitért arra is, hogy Irak északi – stabilabb részén – több kiképzőbázis jönne létre, ahol nyugati vezetéssel képeznék ki a helyi katonákat, és a magyarok feladata az lenne, hogy ezt a tevékenységet biztosítsák. Hozzátette: a magyar katonáknak a hasonló feladatokban nagyon fontos tapasztalataik vannak például Afganisztánból. Az IÁ elleni harc ezért közös feladata az Egyesült Államok által vezetett nyugati összefogásnak, mindent meg kell tenni, hogy a - száz-százötven magyar katona részvételételéről szóló - döntés a leggyorsabban megszülessen. A miniszter ugyancsak pénteken, de már az M1 Ma reggel című műsorában kitért arra is, hogy a döntéshez kétharmados parlamenti többség szükséges.
Orbán Viktor miniszterelnök Szijjártót bízta meg, hogy koordinálja az Iszlám Állammal szembeni magyar szerepvállalással kapcsolatos lépéseket. Ennek nyomán hétfőre munkacsoportot hívott össze, amelyben a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Honvédelmi Minisztérium, a Belügyminisztérium, a Terrorelhárítási Hivatal és az Információs Hivatal képviselői vesznek részt. Kedd reggelre pedig nemcsak a frakcióval rendelkező, hanem valamennyi, az Országgyűlésben jelen lévő pártot összehívta, hogy vitassák meg: az Egyesült Államok kérésének megfelelően tudják-e, akarják-e növelni a nemzetközi koalícióban való magyar katonai részvételt.
Mint közöltük a magyar szerepvállalásról Rogán Antal kezdeményezésére hétfőn ötpárti egyeztetést tartottak a parlamenti pártok frakcióvezetői. A Fidesz frakcióvezetőjének tájékoztatása szerint akkor kiderült: az ellenzéki pártok nem támogatják a javaslatot, így "mivel a kormánypártoknak nincs meg a kétharmados többségük, hogy ezt az ügyet keresztülvigyék a Házon, ezért úgy ítélik meg, hogy “a magyar részvételről folyó tárgyalások megrekedtek”. Az MSZP ezt cáfolta. Mint közölték: "az egyeztetésen nem kaptunk arra választ, hogy a kormánypártok képviselői egyöntetűen támogatják-e a javaslatot." A párt csak akkor tud dönteni, ha a kormány nem átgondolatlan ötletekkel áll elő, és ha a koalíció pártjai egységes álláspontot képviselnek.
A Népszavának egy magas beosztású fideszes politikus azt mondta: a KDNP nem támogatja a magyar részvételt a katonai akcióban, s úgy tudjuk a Fidesz-frakcióban sem teljes az egyetértés. A pártközi egyeztetés szorgalmazására rámutat fideszes forrásunk, aki kiemelte: szükséges volna a magyar részvétel, de az a kormánypárti reményekkel ellentétben, az szerinte nem enyhítene a feszült magyar-amerikai viszonyon.
A frakcióval nem rendelkező Együtt és a DK, amelyet hétfőn emiatt meg sem hívtak célszerűnek tartja a csatlakozást NATO kurdisztáni kontingenséhez.