Műsormagazin;média;közmédia;nemzeti hírtévé;

2015-03-09 06:07:00

Előre kódolt az M1 bukása?

A nemzeti hírtévévé váló M1 indulásáig már egy hét sincs, ám - mint lapunk is megírta - egyelőre komoly emberhiány van, és az alap vezetése ezért minden lehetséges emberi és anyagi erőforrást átcsoportosított a hírosztályra, hogy március 15-én reggel 6-kor elindulhasson az éjfélig tartó hírfolyam. 

A Népszabadság szerint pedig már beszélnek a közmédia Kunigunda utcai gyártóbázisán, hogy akár Szabó László Zsolt MTVA-vezérigazgató posztjába kerülhet, ha az állami tévék struktúraváltása után összeomlik a nézettség. Az M1 délutáni-esti nézettsége jelenleg is 200-400 ezer fő körül van - ebből az esti Híradóé 350 ezer körüli -, ám ez vélhetően zuhanni fog, mivel az adások az óránkénti híradással túl egysíkúak. Igaz, a köztes időkben magazinok, stúdióbeszélgetések várhatók, ám a tematikus hírcsatorna minden elemzés szerint is mindössze a nézők 1-2 százalékát érdekelheti. Jelenleg a Hír Tv nézettsége is ekkora, miközben a TV2 és az RTL Klub esténként egy-egymillió embert tud a képernyők elé ültetni.

Ráadásul a közmédia az elmúlt években teljesen hiteltelenné vált, így kérdéses, mely nézők választanák hírforrásként. Ha pedig a struktúraváltás balul sül el, a hírcsatorna miatt az M1-ről eltűnnek a nézők, és nem mennek át a szórakoztató műsorokkal együtt a Duna TV-re , akkor "egész biztosan lesz felelősségre" vonás az MTVA-nál, és a kudarcot Szabó László Zsolton verhetik le - állítják a lap forrásai. Eközben Orbán Viktor és Simicska Lajos nyílt színre került harca miatt az MTVA levette a műsorról az üzletember cégei által készített szórakoztató műsorokat is, így végül a 80 milliárd forintos közpénz-büdzsé egyre megmagyarázhatatlanabbá válhat. Sőt, az előre várható bukásnak ágyazhatott Lázár János is, a Miniszterelnökséget vezető miniszter ugyanis a múlt héten közölte: túlzónak tartja az MTVA pénzét, és indokolt lehet lefaragni belőle.