Első ízben beszélt nyíltan Vlagyimir Putyin orosz elnök a Krím-félsziget annexiójáról. A Rosszija 1 csatornán bemutatandó dokumentumműsor előzetesében az elnök részletesen beszélt arról az éjszakai ülésről, amelyen a biztonsági szolgálat embereivel cserélt eszmét egy Viktor Janukovics ukrán elnök megmentésére irányuló akcióról. Az oroszbarát politikus február 22-én menekült el Kijevből, miután zavargások törtek ki az ukrán fővárosban. „Nagyjából reggel 7 órakor ért véget a tanácskozás” – mondta Putyin a 2014- február 23-án zárult ülésről. „Amikor elváltunk egymástól, elmondtam a munkatársaimnak, hogy vissza kell szereznünk a Krímet Oroszország számára”. Négy nappal később egy különleges egység vette át az ellenőrzést a krími regionális parlament fölött. Ez aztán olyan törvényt fogadott el, amely referendumot irányzott elő a régió függetlenségéről, illetve az Oroszországhoz való csatlakozásról. Ukrajna a félsziget inváziójával vádolta Moszkvát.
Bár erőteljes volt a gyanú, hogy a felségjelzés nélküli katonák valójában Oroszországból érkeztek, Moszkva kezdettől fogva tagadta, hogy szerepe lenne a félsziget elfoglalásában. Egy vitatott népszavazás után március 18-án annektálták hivatalosan is a Krímet. Ezt a lépést a Nyugat mind a mai napig jogellenesnek tartja. Később egyébként már Putyin is elismerte, hogy orosz csapatokat vetett be.
Putyin a dokumentumműsor trailerében Janukovics meneküléséről is beszélt. Az orosz elnök szerint a volt ukrán államfőt megölték volna.
Minden korábbinál nagyobb méreteket ölt az Amerika-ellenesség Oroszországban. Fogalmazhatunk úgy is, hogy ami nem sikerült a szovjet pártfőtitkároknak, az sikerült Putyinnak, hiszen a Washingtonnal szembeni ellenérzések magasabbak a hidegháborúban tapasztaltnál is – írta a The Washington Post. Ezért olyan elméletek is népszerűek, hogy az orosz ellenzéki Borisz Nyemcov megölését a CIA rendezte meg, hogy így hiteltelenítse Oroszországot. Az erőteljes nemzeti érzések például abban is megnyilvánulnak, hogy a Coca Cola helyett orosz nedűt akarnak a piacra dobni. Sokan direkt úgy öltözködnek, hogy a nemzeti színt, a kéket és vöröset is magukon viseljék – írta a Washington Post.
A Levada Központ felmérése szerint a megkérdezettek nyolcvan százalékának van negatív véleménye az Egyesült Államokról. Ez azt jelenti, hogy egy év alatt megkétszereződött az Amerikát nem kedvelők aránya. A mérés megkezdése, 1988 óta messze ez a legmagasabb arány.