Bioritmus;Országos Epidemiológiai Központ;bárányhimlő;Házi Gyermekorvosok Egyesülete;Védőoltással a Bárányhimlő Ellen;Dr. Muzsay Géza;

2015-03-12 06:19:00

Komolyabb pár piros pöttynél

A bárányhimlő súlyos következményeire hívja fel a figyelmet a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE) által támogatott Védőoltással a Bárányhimlő Ellen program. A kampány során óvodapedagógusok és szülők kapnak részletes tájékoztatást a betegségről. Magyarországon a legelterjedtebb betegség, mégsem veszik komolyan.

Idén január és február között csaknem hétezer beteget regisztráltak bárányhimlővel. Dr. Muzsay Géza HGYE alelnöke a szerdai sajtótájékoztatón elmondta, első sorban a szülők figyelmét kell felhívni a betegség veszélyeire. Sokan nem veszik komolyan, pedig éves szinten 30-40 ezer embert diagnosztizálnak bárányhimlővel és ennek 2-6 százaléka szövődménnyel végződik. - Ezért tarjuk fontosnak a megelőzési programot és a betegségre vonatkozó célzott tájékoztatást.

Mint azt lapunk korábban megírta, Magyarországon az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatai szerint évente 35 ezer bárányhimlős beteget regisztrálnak, ebből 300 kisgyermek jut kórházba. Az adatok alapján 3-5 évesek között a leggyakoribb a megjelenése, de az óvodáskor végére a gyermekek csaknem 90 százaléka átesik rajta. A rendkívül ragályos bárányhimlőt a cseppfertőzéssel is terjedő varicella vírus okozza. A beteg már a lappangási idő végén, a tünetek megjelenése előtt fertőz, ezért a bárányhimlő megjelenése a közösségben könnyen járvány kialakulásához vezet.

A vírus súlyos következményekkel is járhat - mondta dr. Ujhelyi Enikő az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Gyermekintenzív Osztály osztályvezető főorvosa. Ezek közé tartozik a tüdő- és mellhártyagyulladás, csontvelőgyulladás, a neurológiai elváltozás.

Az előadáson kiemelték, a bárányhimlőt bárki – akár az egészséges ember is – elkaphatja, ezért fontos az oltás alkalmazása. Lehetőleg egy éves kor után, de közösségbe kerülés előtt ajánlott beoltani a gyermekeket. A két adagból álló oltás már 9 hónapos kortól elérhető, de az OEK ajánlása szerint a legideálisabb a gyermekeknek 16-18 hónapos korban beadatni, minimum 6 hét különbséggel.

Hazánkban két egyenértékű oltóanyag áll rendelkezésre, nagyjából azonos árban – körülbelül 7 és 10 ezer forint között. - Miután ez nem minden család számára megfizethető, szükséges lenne az oltás köztelezővé tételére - érvelt dr. Ujhelyi Enikő. Akik gyermekkorban nem fertőződnek meg, felnőttkorban még fogékonyak lehetnek rá: ez a magyar felnőtt lakosság mintegy 10-15 százalékát érinti. A felnőttkori bárányhimlő rendszerint súlyosabb lefolyású és több kockázattal jár, ezért is érdemes a vakcinával védekezni.

Tények és tévhitek
A megelőzés hatékonyságát továbbra is hátráltatják a bárányhimlővel kapcsolatban széles körben elterjedt tévhitek, illetve a betegséggel kapcsolatos információhiány.
-Ilyen tévhit például, hogy védőoltás helyett érdemes „természetes védettséget szerezni”, azaz gyermekkorban átesni a betegségen. Ennek az a magyarázata, hogy korábban nem volt lehetőség a betegség megelőzésére, azt pedig már akkor is tudták, hogy a serdülő- vagy felnőttkorban – különösen várandósan – átvészelt fertőzés nagy kockázattal és súlyos szövődményekkel járhat. A védőoltás kifejlesztését több évtizeddel ezelőtt éppen az tette szükségessé, hogy a szövődmények gyakoriságára vonatkozó felmérések bebizonyították, hogy a gyermekkorban átvészelt bárányhimlő sem veszélytelen.
-Nem igaz az sem, hogy a beoltott a gyermekek felnőttként lesznek betegek, illetve az is tévedés, hogy szoptatás alatt nem kaphatják meg a védőoltást a kismamák.
- A betegség bizonyítottan nem csak immunhiányos gyermekekre veszélyes, hanem teljesen egészséges gyermekeknél is felléphet szövődmény.