Ukrajna;Julija Timosenko;Nemzetközi Valutaalap;Arszenyij Jacenyuk;

2015-03-13 06:31:00

Esélyt kapott Ukrajna

Jóváhagyta az IMF az Ukrajnának szánt 17,5 milliárd dolláros hitelt, így legalábbis átmenetileg elkerülheti az összeomlást a háborúval és gazdasági gondokkal küszködő ország. A kormányfő pártja ünnepel, a Jacenyuk-kabinetet viszont egyre többen bírálják.

Győzelemként ünnepli Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök pártja, a Népfront, hogy a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) szerdán jóváhagyta a 17,5 milliárd dolláros pénzügyi csomag folyósítását. A miniszterelnök tegnap közölte - a négyéves program első hitelrészlete 5 milliárd dollárt tehet ki.

A Népfront szerint ez arról tanúskodik, hogy a külföldi partnerek pozitívan értékelték a reformok lebonyolításának ütemét és az ukrán hatalom egységét. A frakcióvezető úgy fogalmazott, a hitelmegállapodás jóváhagyása „a miniszterelnök, az államfő és a parlament győzelme ellenségei felett. Putyin mindent megtett azért, hogy ne kapjuk meg a hitelt. Putyin világosan tudta, hogy ha nem kapjuk meg a hitelt, akkor az események másként alakulnak”.

De nem mindenki ennyire elégedett a reformok ütemével Ukrajnában. Az utóbbi időben egyre gyakrabban hangzanak el bírálatok, már lemondásra illetve kormányátalakításra is felszólították Jacenyukot. Julija Timosenko egykori szövetségese egy éve tölti be a kormányfői tisztséget – a Majdan tavaly február 22-i győzelme – Moszkva szerint a kijevi puccs – után még a Batykivscsina politikusaként, az őszi választás után pedig saját pártja, a Népfront elnökeként.

Miniszterelnöksége első éve kapcsán több negatív elemzés is napvilágot látott. Többek között bírálta egykori szövetségese, Mikola Tomenko, aki szerint a Jacenyuk-kormány eddigi teljesítménye kimerült a szavakban történő reformokban. Tomenko bírálatát a kiszo.hhrf.org ismertette. Eszerint a kormányfő eredménytelenségét kezdetben a háborúval és az ország külső ellenségeivel, konkrétan Oroszországgal próbálta kimagyarázni, majd rövidesen a belső ellenséggel, amely az ő szemszögéből a vállalkozók, hivatalnokok, egyetemi tanárok és a „gazdag” nyugdíjasok seregéből áll.

A velük való harc eredményeként a vállalkozókra újabb adókat vetettek ki, felvértezték őket a béremelés használhatatlan és működésképtelen rendszerével. Az egyetemi tanárokat, a tanítókat, az orvosokat és a nyugdíjasokat pedig bércsökkentéssel és a nyugdíj megadóztatásával büntette, miközben saját, legapróbb hibáikat sem ismerték el.

Az egyéves tevékenység a kormányfő mítoszának teljes romba dőlését hozta, szögezte le Tomenko. A volt szövetséges kifogásolta, hogy Jacenyuk és csapata által választott taktikába nem fér bele a parlamenti és a társadalmi vita és úgy vélekedett, hogy a kormányfő „agresszív populizmusa” egyetlen dologra éleződik ki: a miniszterelnökről vagy jót, vagy semmit. Az ilyen hozzáállás azonban óriási károkat okoz a gazdaságnak és tönkreteheti az országot, vélekedett az elemző.

.Az ukrán gazdaság máris tragikus helyzetben van. AZ IMF jelentése úgy számol, hogy 2015 végére az ukrán államadósság a GDP 94, a külső eladósodottság a GDP 158 százalékára rúghat, és 5,5 százalékos visszaesés következik, az infláció 27 százalékos lesz (februárban 34,7 százalék volt). Jövőre azonban már 2 százalékos növekedést prognosztizál a Valutaalap.

Robbantás Odesszában

Terrorcselekmény-gyanús robbantás történt tegnap a parlamenti újoncnak számító, harmadik legnagyobb ukrán politikai erő, a Szamopomics párt odesszai területi irodájában. Volodimir Sablienko belügyi szóvivő beszámolója szerint a robbanószerkezet a bejárati ajtó mellé helyezve lépett működésbe. Az irodahelyiségben és az annak helyet adó irodaházban jelentős károk keletkeztek, de személyi sérülés nem történt. Az indíték és elkövetők egyelőre ismeretlenek, az ügyben terrorcselekmény elkövetése miatt indítottak eljárást.