Emmi;egyetem;felsőoktatás;Balog Zoltán;kommunikáció szak;

2015-03-13 06:04:00

Az Emmi feldarabolása jön?

Nagy volt a kapkodás szerdán az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkárságán. A tárca délután kiadott MTI közleményét déli egy és délután hat óra között háromszor frissítették. A bajt az okozta, hogy kiszivárgott sajtóhírek szerint a kormányzat megszüntetné, illetve korlátozná a kommunikációs szakot, több nem megtérülő befektetésnek gondolt alapszakkal együtt. Minisztériumi forrásunk szerint a botrány kirobbantásában a koncepciót kidolgozó helyettes államtitkár Maruzsa Zoltán áll, de az Emmi feldarabolása is napirenden van.

"Megmondtam Balog Zoltán miniszter úrnak, hogy békén hagyom Maruzsa urat, de nem tudok vele együtt működni"

Fokozatváltásra készülnek a felsőoktatásban. Több társadalomtudományi szak megszűnhet, valamint monopolizálnák a kommunikációs szakot, ahol többek között az újságíróképzés is folyik. A felsőoktatásért felelős államtitkárság cáfolta ugyan a híreket, úgy tudjuk azonban, hogy a Magyar Rektori Konferencia bölcsész- és társadalomtudományi bizottságát tárgyalás nélkül kész tények elé állították az utóbbi hetekben: megszüntetnék a gazdaságilag nem megtérülőnek gondolt alapszakokat, beleértve a kommunikációs szakot annak költségtérítéses változatával együtt.

A mostani eset körülményeiben kísértetiesen hasonlít a 2012 decemberében kirobbant botrányra. A kedélyeket az korbácsolta fel, hogy az akkor is helyettes államtitkári poszton lévő Maruzsa Zoltán bejelentette a lecsökkentett államilag finanszírozott keretszámokat. Az eredeti elképzelés 11 ezer főben maximalizálta volna az államilag dotált felsőoktatási férőhelyek számát. A tüntetések és tiltakozások hatására azonban maga a miniszterelnök vonta vissza a javaslatot.

Az eset miatt darabolták fel a Hoffmann Rózsa által vezettet oktatási államtitkárságot köznevelésért és felsőoktatásért felelős államtitkárságra. Ez utóbbit az ELTE egykori rektora Klinghammer István vezette 2013 márciusától, akinek kulcsszerepe volt a felfokozott kedélyek lecsillapításában. Helyettesét, Maruzsa Zoltánt a hallgatók és az egyetemi vezetők egy része viszont nem fogadta el tárgyalópartnernek. Míg Klinghammer a felsőoktatási stratégia megalkotásával volt elfoglalva, addig helyettese, Maruzsa a napi ügyek intézése mellett szisztematikus aknamunkával lehetetlenítette el az államtitkárt és apparátusát - úgy ahogyan annak idején Hoffmann Rózsát is. A minisztert és a miniszterelnökséget pedig dezinformációkkal vezette félre.

Klinghammer István a Magyar Narancsnak március 5-én megjelent interjújában erről az időszakról a következőket mondta: „A gond az volt, hogy ez a feladatmegosztás Maruzsa Zoltánt nem elégítette ki, és már májusban elkezdte minden lépésemet opponálni. Ami nem baj, csak kell valamit mondani, hogy mi lenne a jobb. Mivel ilyen javaslata nem volt, én megmondtam Balog Zoltán miniszter úrnak, hogy békén hagyom Maruzsa urat, de nem tudok vele együtt működni, mert nem tud mit hozzátenni ehhez a feladathoz. A bizánci praktikákba pedig nem kívántam belemenni, nem érdekelt, hogy kinek és miket súg.”

Klinghammer István távozása után az általa kidolgozott stratégiát - amit korábban Maruzsa teljes erőbedobással fúrt - félresöpörték. Ezt követően a szakemberek sorra álltak fel és hagyták ott a felsőoktatási államtitkárságot a helyettes államtitkár által gerjesztett feszült légkör miatt. Az új államtitkár, Palkovics László tanácsadó testületében Maruzsa emberei ülnek továbbra is, így gyakorlatilag Maruzsa akarata érvényesül a felsőoktatásban, akinek a szívéhez nem áll közel jó pár szak, beleértve a kommunikációs szakot sem.

Szerdán kiszivárgott információk szerint a Maruzsa által kidolgozott „Fokozatváltás a felsőoktatásban” nevet viselő stratégia legújabb verziója szerint a képzések száma 15 százalékkal csökkenne. A Palkovics kézjegyével ellátott stratégia ellen a Magyar Rektori Konferencia bölcsészettudományi kollégiuma tiltakozó levelet írt a minisztériumnak, ugyanis tárgyalások helyett eldöntött tényként kezelték a szakmegszüntetéseket.

Sejthető, hogy a szerdán kirobbant újabb felsőoktatási botrány mögött ismét Maruzsa politikai ambíciói állnak. Vélhetően Palkovics László felsőoktatási államtitkár eltakarításának a szándéka áll a háttérben. Annyi biztos, hogy nagy volt a zavarodottság a felsőoktatási államtitkárságon az eset kapcsán, ugyanis az a kiadott sajtóközleményt háromszor is frissítette az MTI öt óra alatt, a hírműfaj kereteit feszegetve, véleményként is felfogható állításokat egymás mellé sorakoztatva szólaltatta meg az ügy hírbe hozott szereplőit. „A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) szerdán azt közölte az MTI-vel: valótlannak tartják a sajtóban megjelent információkat arról, hogy a jövőben kizárólagosan intézményükben indítanák el a kommunikáció szakot. Az NKE képzési profiljában nem szerepel a kommunikáció alap - és mesterszak - rögzítették. A Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola azt közölte az MTI-vel: az intézmény a jövőben is indít új évfolyamokat kommunikációs képzésben.„

Azt még nem tudni, hogy milyen politikai ambíciók, szándékok, vagy nagypolitika játék áll a háttérben, de minisztériumi forrásunk szerint a közeljövőben feldarabolják Balog Zoltán tárcáját. Az oktatás és a kultúra önálló minisztériumot kapna. Az sincs kizárva, hogy ellentmondásos múltja ellenére Maruzsa Zoltán minisztériumot kaphat.