Görögország;világbank;

2015-03-14 06:32:00

Évtizedeket vesztegettek el

Az utóbbi hetekben-hónapokban másról sem hallottunk, csak arról, hogy a görögöknek milyen súlyos életszínvonal-csökkenést kellett elszenvedniük. A Világbank adatai is bizonyítják, hogy a jelenlegi bérszínvonal a 15 évvel ezelőtti szintet érné el, tehát olyan, mintha azóta semmit sem emelkedett volna a bérük az árszínvonalhoz képest. Mégis Athénon kívül egy sor másik ország van Európában és a világban, amelyek életszínvonala a több évtizeddel korábbi szintre süllyedt.

Görögország

A nettő bevétel egy főre számítva 19 095 dollár, ami kevesebb az OECD országainak 23 938-as átlagánál. Ugyanakkor nagyok az egyenlőtlenségek, a lakosság legtehetősebb húsz százaléka hatszor annyit keres, mint a legszegényebb húsz százalék.

Írország

Bár a görögöket ez aligha vigasztalja, nincsenek egyedül Európában drámai mutatóikat illetően. Írországban a jelenlegi árakhoz viszonyított bérszínvonal a 12 évvel ezelőtti, 2003-as értéket éri el, e tekintetben, tehát nem sokkal rosszabb a helyzet, mint a görögöknél. Dublin azonban a kemény megszorítások hatására kezd magára találni. Ám az országban szintén nagyon súlyos szociális következményei lettek a megszorításoknak. A fiatalkori, 18-24 év közöttiek munkanélküliségi aránya 2008-2011 között megduplázódott, s 26,7 százalékon áll. A gyermekek 17 százalékát fenyegeti a teljes elszegényedés. Az egészségügyre szánt kiadásokat 2013-ban jelentősen csökkentették.

Olaszország

A bérszínvonal esése tekintetében nem Athén áll a legrosszabbul az Európai Unió országai közül, hanem Róma. Ez ugyanis most az 1998-as, 17 évvel ezelőtti szintnek felel meg. A bérek magasabbak, mint a görögöknél, de az árak is. Az ISTAT 2014-es adatai szerint a szegénység a lakosság 16,6 százalékát érinti, ami a legmagasabb arány a statisztikai hivatal méréseinek 1997-es megkezdése óta: ez összességében 10 millió embert jelent, közülük hatmillióan a létminimum alatt élnek. Az életszínvonal csökkenése éppen úgy érintette a tehetősebb északot és a szegényebb déli országrészt, igaz, a különbség csak nőtt a régiók között. Miközben ugyanis a relatív szegénység északon 4,9-ről 6,2 százalékra nőtt, délen ez 23,3 százalékról 26,2 százalékra.

Spanyolország

Spanyolország egyike volt azoknak a dél-európai államoknak, amelyeket súlyosan érintett a 2008-as pénzügyi válság. Madrid azonban végül egy bankmentő-csomaggal megúszta, s már biztatóan lábal kifelé a krízisből, az idei évre 1,6 százalékos növekedést jósolnak. Az életszínvonal a válság idején majd tíz százalékkal zuhant vissza. Az egy háztartásra jutó átlagos bevétel jelenleg 22 799 amerikai dollár, valamivel alatta marad az OECD-átlagnak. Hatalmas a jövedelmi szakadék a leggazdagabbak és legszegényebbek között. Még mindig rekordmagas a munkanélküliség, 23,7 százalékkal Görögországé után a második. Spanyolországban a válság előtt 34.815 dollárnál járt az egy főre jutó GDP, ettől még mindig távol vannak, 2014-ben 30.113 dolláron állt.

Portugália

Portugália gazdaságának lendületet adott az EU tagság, felfelé ívelt az 1990-es években, de a pénzügyi válság Lisszabont is kritikus helyzetbe hozta. A portugál kormány 2011-ben volt kénytelenen uniós mentőcsomagért folyamodni, de sikeresen ledolgozták a deficitet, s tavaly kikerülhettek a trojka gyámkodása alól. A munkanélküliség tavaly év végén 13,9 százalékon állt, a harmadik legmagasabb az uniós országok között, igazán súlyos a fiatalkori állástalanság, majdnem eléri a 35 százalékot. Az egy főre számított GDP 22.900 dollár, az egy háztartásra számított jövedelem 18 806 dollár, alatta marad az OECD-államok átlagának, a portugál átlagbér a legalacsonyabbak közé számít, 985 dollár körüli. Az oktatás színvonalának javítását tartják a fellendülés kulcsának.

Ukrajna

Ukrajna jelenleg az 1979-es szinten áll, de biztos, hogy az ország életszínvonala tovább zuhan a kelet-ukrajnai válság miatt. Az ország a teljes gazdasági összeomlás előtt áll. A jegybank március elején 19,5-ről 30 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, a nemzeti valuta, a hrivnya egy év alatt értékének körülbelül hetven százalékát vesztette el a dollárral szemben. A GDP 2014-ben hét százalékkal esett. Bár Kijev februárban 40 milliárd dollár összértékű nemzetközi hitelt kapott, ez biztos, hogy nem elég a gazdaság talpra állításához. A háború, a feszült orosz-ukrán viszony miatt a súlyos helyzetet a mérhetetlen korrupció okozza. Ebben a tekintetben az ország a 142. helyet foglalja el a Transparency International 175-ös listáján.

Szerbia

Ukrajnánál is van lejjebb Európában, legalábbis a hivatalos adatok szerint. A szerbek jelenlegi bérezésüket tekintve az 1974-es szinten állnak. A szerb törvényhozás tavaly decemberben fogadta el a 2015-ös költségvetést, amely jelentős megszorításokat tartalmazott. A kormány 27 ezer állás megszüntetését irányozta elő a közszférában. A súlyos helyzetet nehezíti a tavalyi áradás, amely 1,5 milliárd eurós kárt okozott. Az évtizedekkel történt visszaesést azonban nem a természeti katasztrófa, hanem a kilencvenes évek háborúi idézték elő.

Elefántcsontpart

Elefántcsontpart egykor az afrikai kontinens legvirágzóbb országai közé tartozott. 1960-ban nyerte el függetlenségét, az önállóság vezéralakja Félix Houphouet-Boigny volt, aki 1993-ig elnöke volt. A gazdaság nagyon jelentősen a mezőgazdaságtól, azon belül is a kakaó eladásától függ, így ki van téve a természet szeszélyeinek is. A GDP valósággal szárnyalt a hatvanas-hetvenes évek alatt, bő egy évtized alatt 360 százalékkal emelkedett. A nyugat-afrikai térség más államaihoz képest az itteniek jólétben éltek. A nyolcvanas években azonban megkezdődött a hanyatlás időszaka. A GDP zuhant, miközben a lakosság száma hirtelen megugrott. A 2000-es években felgyorsult a zuhanás: 2002-ben, majd 2011-ben is polgárháború tört ki. Ennek következtében az elefántcsontpartiak gazdaságilag most ott tartanak, mint a hatvanas években.

Zimbabwe

Zimbabwe vesztét nem a törzsi villongások, hanem hatalommániás vezetője, Robert Mugabe idézte elő. Bár oroszlánrészt vállalt a függetlenségi harcban, illetve abban, hogy hazája 1980-ban kihirdethette önállóságát, az is Mugabe hibája, hogy az egykor virágzó állam a korai ötvenes évek szintjére süllyedt vissza. Ebben nagy szerepe van a fehérek földjei kisajátításának, s a gazdasági racionalitást teljesen nélkülöző más intézkedéseinek.

Venezuela

Venezuelát a Bloomberg nemrégiben a 15 legnyomorúságosabb helyzetben lévő gazdaság közé sorolta. Az egyetlen dél-amerikai OPEC-tagállam egykori gazdagságát az olajkincsnek köszönhette, s az olajárak zuhanása nyomán a helyzet az elmúlt évben mélypontra került. Venezuelában a legmagasabb az infláció (majdnem négyszerese az ukrajnainak), az alapvető fogyasztási cikkekhez nem lehet hozzájutni, hiányzik az élelmiszer, gyógyszer, mosószerek, leromlott az infrastruktúra. A Világbank adatai szerint 2008-ban 17900 dollár fölött volt az egy főre jutó GDP, jelenleg 13 ezer dollár körüli.

Az életszínvonal zuhanásának mutatói
Ebben az évben érte el a jelenlegi bérszintet             Az azóta eltelt idő
Írország                  2003                                                        12 
Görögország          2000                                                        15 
Olaszország           1998                                                        17 
Ukrajna                  1979                                                         36 
Szerbia                  1974                                                         41 
Venezuela             1964                                                         51 
Elefántcsontpart    1964                                                         51 
Zambia                  1953                                                         62 
Haiti                      1950-es évek eleje                                    65 
Zimbabwe             1950-es évek eleje                                    65
Kongó                   1930-as évek                                            85
Madagaszkár        1930-as évek                                            85 
Forrás: Világbank