Dubai;Egyesült Arab Emirátusok;Balogh Sándor;Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ;Khalaf Al-Habtoor;Habtoor Group;

2015-03-16 06:36:00

Újabb lehetőség az üzletre

Dubai egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb embere, Khalaf Al-Habtoor, a Habtoor Group elnöke nyitotta meg az immár hatodik privát magyar kereskedelmi és kulturális központot Dubaiban. Hasonló HTCC (Hungarian Trade and Cultural Center) már működik Ugandában, Ghánában, Malawiban, Marokkóban és Kínában (Sanghajban). Ezek mind magán finanszírozásból, állami részvétel nélkül jöttek létre.

Kiváló kezdeményezés, de szükség lenne arra is, hogy a magyar kormány támogassa az ilyen kezdeményezéseket. Erről beszélt a megnyitó után lapunknak Khalaf Al-Habtoor. Emlékeztetett rá, hogy a közelmúltban ezt elmondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek is.

A magyar centrumok
A magyar kereskedelmi és kulturális központok, a HTCC házak alsó szintjein mindenhol bemutató termek vannak. Ezek alkalmasak rendezvények, kiállítások megtartására is. A házak felső szintjén vendégszobákat alakítottak ki. Az érkező üzletemberek ott tudnak lakni arra pár napra, amíg az adott országban tartózkodnak. A helyi alkalmazottak abban is tudnak segíteni, hogy a magyarok bejuthassanak a megfelelő partnerekhez, az üzletemberekhez, esetleg az illetékes miniszterhez is.

„A magyaroknak gyönyörű országuk van, de még mindig nem reklámozzák eléggé. Erre többet kellene fordítani" - tette hozzá. Fontosnak nevezte, hogy a magyar politikusok és gazdasági szakemberek erősítsék kapcsolataikat az Egyesült Arab Emirátusokkal. Szerinte a két ország így közelebb kerülhet egymáshoz, ami Európába - így Magyarországra is - vonzhatja a befektetőket.

A dubai üzletember a magyar centrumot együtt nyitotta meg a Magyar Afrika Társaság vezetőjével. Balogh Sándor megemlítette, hogy szervezetének

anyagi lehetőségei korlátozottak, hiszen adományokból és vállalkozásaikból tartja fenn magát. Ugyanakkor fontos lépésnek tartotta, hogy létrejött a HTCC ház Dubaiban, hiszen az emirátusok kaput jelent Afrika felé. Rajta keresztül ugyanis elérhető az egész kontinens.

Az új centrum megfelelő találkozóhely lehet a magyar és az afrikai üzletemberek számára. Dubaiba viszonylag egyszerű eljutni, s az afrikai partnerek is gyakran járnak az emirátusokba üzleti- és pénzügyeik intézésére. Felidézte, hogy az utóbbi időben több megállapodás is született az uniós országoknak a Magyar Afrika Társasághoz hasonló szervezetivel, s egyetértettek abban, hogy ezek a központok lehetnek a legalkalmasabbak az együttműködés bővítésére.

Balogh Sándor lapunknak azt is elmondta, hogy a HTCC házak markánsan különböznek a Nemzeti Kereskedőházaktól. Fő céljuk, hogy segítsék az üzleti kapcsolatok erősítését. Ezzel azt kívánják üzenni a magyar üzletembereknek, hogy szélesíteniük kell a látókörüket. A statisztikák arra vallanak, hogy a magyarok egy átlagosan 1400 kilométer sugarú körben hajlandók üzletelni, hiszen a rendszerváltás óta a kis- és középvállalkozások nem tudtak felhalmozni annyi szellemi és anyagi erőforrást, amivel versenyezni tudnának a nagy kereskedő nemzetekkel, a hollandokkal, a franciákkal a spanyolokkal, portugálokkal.

A Dubaihoz hasonló kereskedelmi központok segítenek, szolgáltatásokat nyújtanak nekik, egy fajta „kis Magyarországot” találhatnak mindenütt, ahol ilyen centrumok nyíltak. Magyar a vezető, de vannak helyi alkalmazottak, akik jól ismerik az ottani körülményeket, miközben beszélnek magyarul is. Akiknek kell, tolmácsot is biztosítanak. Már a repülőtéren mobil nettel fogadják az érkezőket, amivel ugyancsak nagyon megkönnyítik az érdeklődő üzletemberek dolgát.

A megnyitón egyébként Khalaf Al-Habtoor is nagy elismeréssel szólt a Magyar Afrika Társaság vezetőjének tevékenységéről. „Dubaiban azért is működnek ezek a projektek, mert a kormány együttműködik a Balogh Sándorhoz hasonló kiváló vállalkozókkal" - mondta.