korrupció;Olaszország;Matteo Renzi;

2015-03-17 17:17:00

"A kormány simogatja a korruptakat"

Meg akarjuk tisztítani Olaszországot a korrupciótól, de nem akarunk rendőrállamot bevezetni - válaszolta Matteo Renzi olasz miniszterelnök kedden az olasz bíráknak és ügyészeknek, akik szerint a római kormány tehetetlen a közigazgatást és politikát behálózó korrupcióval szemben.

Rodolfo Sabelli az olasz bírák szakmai szervezetének (ANM) elnöke kijelentette: miközben az olasz kormány a bíróságokat és ügyészségeket ostorozza, a korruptakat simogatja. Sabelli arra emlékeztetett, hogy a Renzi-kormány igazságügyi reformja a jogi személyek polgárjogi felelősségének bevezetését tervezi. Ugyanakkor a korrupció ellenes olasz törvénycsomag több mint 730 napja fekszik az olasz parlamentben anélkül, hogy szavazásra tűznék. 

Matteo Renzi az olasz Rendőrakadémia keddi tanévnyitóján a korrupciós bűncselekmények büntetésének szigorítását ígérte, valamint azt, hogy a héten megkezdődik a korrupcióról szóló törvénycsomag parlamenti vitája. Az olasz bírák és akormány között kirobbant vitához egy újabb korrupciós botrány vezetett. Az olasz hatóságok több mint ötven személyt vettek őrizetbe közöttük vállalkozókat és az olasz közigazgatás magas beosztásban levő tagjait. Közöttük van Ercole Incalza, aki 2001 óta minden olasz kormányban kiemelt funkciót töltött be a közberuházások területén. Az ügyészség szerint Incalza 700 ezer euró (több mint 210 millió forint) csúszópénzt kapott volna az olasz államvasutaktól egy nagysebességű vasútvonal engedélyezésére. A botrány elérte Maurizio Lupi infrastrukturális és közlekedésügyi minisztert is, aki máris bejelentette, hogy nem áll szándékában lemondani. Korrupció vádjával kedden Belgiumban őrizetbe vették Antonio Gozzit, az olasz acélgyártókat tömörítő Federacciai elnökét. Korábban szintén korrupció miatt letartóztatási hullám söpört végig a Mose velencei zsiliprendszer és az Expo milánói világkiállítás közbeszerzési pályázatait odaítélő olasz politikusok és az ezeket elnyerő vállalkozók között is. 

A Transparency International 2014-es adatai szerint a 175 államot vizsgáló nemzetközi korrupciós rangsorban Itália a 69. helyen áll, utolsóként az EU-tagállamok sorában. A korrupció mértéke Olaszországban eléri az évi 60 milliárd eurót.