kormány;lemondás;szállás;utazás;luxus;Hende Csaba;honvédelmi miniszter;

A honvédelmi miniszter zárt ülésre érkezik FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Állami pénzen hetyeg Hende Csaba

Nemcsak Párizsban, hanem Brüsszelben is luxushotelben szállt meg kísérőivel Hende Csaba. A honvédelmi miniszterről ezúttal az derült ki, hogy 2011-ben és 2012-ben is kirívóan magas szállásköltséget számolt el, egy nappal korábban pedig az derült ki, Párizsban mai élettársával halmozott fel negyedmilliós hotelszámlát egyetlen éjszaka alatt. Bár az ellenzék a távozását követeli, Hendét egyelőre nem menesztik, s vélhetően ő maga sem mond le.

"Botrányok hiányában sajnos nem tudom értelmezni és így megválaszolni sem" a kérdést - közölte lapunkkal Havasi Bertalan. A Népszava azt akarta megtudni a kormányfő sajtófőnökétől, hogy az utóbbi napok botrányai miatt Orbán Viktor lemondatja-e a honvédelmi minisztert. A tárca sajtóosztálya eközben nem is válaszolt arra, hogy az utóbbi napok botrányai miatt felajánlja-e lemondását Hende.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője tehát nem tartja botrányosnak, hogy harmadmagával utazott 2011-ben és 2012-ben Brüsszelbe Hende Csaba, ahol fejenként 121, illetve 118 ezer forintot fizettek a szállásért egyetlen éjszakára. A honvédelmi miniszter egyik útitársa, Siklósi László védelempolitikai helyettes államtitkár volt, a másik kilétét viszont nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem hajlandó nyilvánosságra hozni a Honvédelmi Minisztérium (HM). Ezt a Blikk írta meg, egy nappal korábban pedig arról adtak hírt: a tárcavezető 2011. október 23-án kolléganőjével, mostani élettársával, Szajlai Mónikával utazott Párizsba az ünnepi Liszt-koncertre és az ottani 56-os ünnepségre. Emellett részt vettek egy szentmisén is, valamint megünnepelték Szajlai születésnapját. A kétfős "delegáció" hotelköltsége akkor 252 ezer forintra rúgott, amit az adófizetők álltak.

A lap szerint nem egyértelmű, hogy Hende és Szajlai külön szobát kaptak-e, és ha igen, akkor miért kapott az irodavezető ugyanolyan szobát, mint a miniszter. Hende erről az RTL Híradójában kedden azt mondta, Szajlai akkor a beosztottja volt, munkakapcsolaton kívül más nem volt köztük, külön szobában is szálltak meg. Arra a kérdésre, hogy miért épp Szajlai kísérte őt el az útra, kijelentette: "egy minisztert a kísérője kíséri". Az ATV riporternőjének kérdésére, hogy Brüsszelben kivel töltötte az éjszakát, a miniszter kedden azt válaszolta: "egyedül drága".

 

Megírtuk: Hende 2013 nyarán vált el feleségétől. Saját bevallása szerint 2011-ben még rossz viszonyban voltak későbbi élettársával, aki ezért távozott is a tárcájától. Szajlai azonban nemcsak Hendével együtt utazgatott - akivel nem voltak jóban, csak együtt szülinapoztak -, ma két állami cégnél is vezető beosztásban dolgozik, a jegybankhoz tartozó Állami Pénzverő Zrt.-nél és a Diósgyőri Papírgyár Zrt.-nél, utóbbinál igazgatósági tagnak nevezték ki.

Az Együtt kedden ismét lemondásra szólította fel a minisztert, amiért közpénzből fizettette "párizsi kéjutazását", s brüsszeli útjain is igen magas szállásköltséget számolt el. Követelték: Hende a nyilvánosság előtt kérjen bocsánatot amiatt, mert közpénzből finanszíroztatta kiruccanásait. Írásbeli kérdéssel fordulnak a tárcavezetőhöz, hogy az a brüsszeli utak költségeiről részletesen számoljon el. A DK pedig azt követeli, hogy Hende fizesse vissza egykori titkárságvezetője párizsi útjának költségeit, és az összes út esetében adja vissza azt a különbözetet, ami egy négy-öt, illetve egy háromcsillagos szálloda ára között van.

Eközben a Magyar Nemzet megírta, hogy az év eleje óta mintegy 850 millió forintért tizenkét honvédségi ingatlant adott el nyilvános árverésen a HM. Az ingatlanok között értékes gárdonyi, siófoki, budapesti és hajdúszoboszlói épületek, üdülők, illetve telkek is voltak, a vevők több esetben kikiáltási áron jutottak ezekhez.

Nőügyek miatt távoztak
Botrányai miatt volt kénytelen lemondani Christian Wulff a német elnökségről 2012-ben. A volt államfő egy barátja és üzlettársa, David Groenewold filmproducer miatt került bajba. A gyanú szerint 2007-ben, amikor Wulff még Alsó-Szászország miniszterelnöke volt, Groenewold fizette a kormányfő és felesége nyaralását egy ötcsillagos szállodában az észak-németországi Sylt szigetén. Ez tiltott adománynak, sőt vesztegetésnek is minősülhet, hiszen nem sokkal korábban a tartományi kormány négymillió euró értékben kezességet vállalt Groenewold egyik érdekeltségéért. "Követtem el hibákat, de mindig őszinte voltam" - mondta lemondásakor rövid nyilatkozatában Wulff, aki akkor külön köszönetet mondott a feleségének, Bettinának, aki végig mellette állt, miközben felolvasta nyilatkozatát. Felesége később elvált Wulfftól.
Kicsit más ügy miatt mondott le 2013 júniusában Petr Necas volt cseh kormányfő. Ám ez esetben is nő volt a dologban. Kabinetvezetője, aki egyben szeretője is volt, Jana Nagyová a katonai hírszerzéssel figyeltette Necas akkori feleségét, akit arra akart rávenni, hogy mihamarabb váljon el férjétől. Nagyovát több politikussal együtt vette őrizetbe a korrupcióellenes rendőrség, majd vádat emeltek ellene, és az ostravai bíróság elrendelte vizsgálati fogságba helyezését. Később felmentették mindannyiukat. Necas egyébként 25 évig tartó házasság után vált el feleségétől, később összeházasodtak Nagyovával.
Március elején kötött vádalkut David Petraeus, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) volt igazgatója, akit azzal vádolnak, hogy titkos iratokba engedett bepillantást volt szeretőjének és életrajzírójának, Paula Broadwell tartalékos tisztnek. Petraeus a bírósági iratok szerint afganisztáni titkos aktákat bocsátott Broadwell rendelkezésére a készülő könyvéhez. A volt CIA-igazgató 2012 novemberében ismerte el házasságtörést, és mondott le hivataláról. Petraeus, aki az Irakban és Afganisztánban harcoló amerikai és szövetséges csapatok parancsnoka is volt, letagadta, hogy lakásán hozzáférést biztosított volna szeretőjének a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) "fekete könyveihez".
R.T.

Tiltakozók vonták blokád alá 16 autóval a Lánchidat kora este. Egy órán keresztül nem lehetett közlekedni a hídon. A rendőrség hermetikusan zárta el a forgalom elől az alagutat a Clark Ádám térnél. A tüntetést a Demokratikus Magyarországért Civil Társaság szervezte. Büki Zoltán azt mondta: "az alkotmányos rend visszaállításáért" és az Ab függetlenségéért tüntettek. Céljuk, hogy visszahívják a testületből a "pártkatonákat", emiatt "még rengeteg ilyen" tüntetést fognak szervezni - mondta.  A VIDEÓT itt nézheti meg!