Nemzetközi Olimpiai Bizottság;tanulmány;Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér;Puskás Ferenc Stadion;2020-as olimpiai játékok;

2015-03-20 06:53:00

A hazai olimpiáról...

Peking, London, Rio, Tokió, Budapest? Az utóbbi város meglehetősen kilóg a sorból, ám a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Agenda 2020 programjának köszönhetően, akár 2024-ben mégis bekövetkezhet ez a sorminta az olimpiai rendezést tekintve. A KPMG által készített tanulmányból kiderül, hogy erre csak akkor van esély, ha hosszú távú város- és nemzetgazdasági fejlesztési tervként tekintünk a rendezésre.

Munkahelyteremtés

Csak az olimpiai faluban 3000 lakást kell felépíteni 12 ezer ember számára. Ez legalább 20 ezer ember számára biztosít munkalehetőséget az 500 ezer négyzetméteres olimpiai városban, méghozzá az esemény előtt. Az olimpia alatt pedig az idénymunkások száma a több százezret (!) is elérheti.

Gazdaság

A gazdaságnak is sok előnye származhat a rendezésből, a 2012-es londoni olimpia tapasztalatai is ezt mutatják. Ennek szervezői ugyanis összesen 14 ezer szerződést kötöttek a gazdasági élet különféle szereplőjével. Ennek összértéke elérte a 3,1 milliárd eurót.

Új utak

Hamburg városképe is teljes változáson megy keresztül. Új hidakat emelnek, új utakat, vonat- és metróvonalakat építenek, ami összességében 5-8 milliárd euróba kerülhet. Az olimpia nyomán nyilván gyökeresen átalakul a kikötő, illetve a repülőtér forgalma.

Sport

Az olimpiai stratégia révén 2020-ig 250 millió eurót szánnának a különböző sportlétesítmények felújítására. Amennyiben 2017-ben Hamburg nyerné meg a rendezés jogát, úgy később természetesen további hatalmas összegeket fordítanának erre a célra. Arról nem is beszélve, hogy számos más sporteseményt is rendezhetnek a városban.

Szállodaipar

A NOB szerint 42 ezer fekvőhelyre van szükség. Jelenleg 340 szálloda működik a városban. Hamburg 50 kilométeres körzetében 44 500 ágy áll rendelkezésre. Ugyanakkor 30 új szállodát emelnek, 5000 további férőhellyel. Sokan a játékok alatt a kikötőben álló hajókon éjszakáznának.

A stadionok sorsa

Görögországgal kapcsolatban láthattuk, olvashattuk, hogy sok létesítményt csak az olimpia idején használtak fel, utána az enyészeté váltak. Hamburgban ezt másként próbálják megoldani. Az olimpiai stadion nem válik a város focicsapata, a Hamburger SV otthonává, az olimpia után ugyanis kissé átépítik, s a 70 ezer helyett 20 ezer főssé válik, így a különféle atlétikai versenyek fontos centruma lehet.

A lehetséges riválisok
Mostanáig - a németeken kívül - Boston és Róma jelezte, hogy a 2024-es olimpiáért versenybe száll, míg Párizs, Baku, Doha és Isztambul az érdeklődését fejezte ki, akárcsak Durban, amely azonban időközben, úgy tűnik, letett a kandidálásról. Legalábbis a dél-afrikai sportminiszter két és fél hete irreálisnak nevezte a jelentkezést.Egy felmérés szerint a bostoniak sem lelkesednének a rendezésért. A párizsiak ezzel szemben örülnének, de a politikai vezetés egyelőre visszafogott.
A francia főváros lakosságának 76 százaléka támogatja a kilenc év múlva esedékes olimpiára vonatkozó rendezési szándékot. Az egész országot tekintve a franciák 73 százaléka áll a kezdeményezés mögött. Korábban Francois Hollande köztársasági elnök és Manuel Valls miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a pályázat mellé állnak, amennyiben a „rendezési feltételek teljesíthetőek”, és a „gazdasági-pénzügyi helyzet ezt megengedi”. A francia főváros mérlegeli, hogy a 2025-ös világkiállításra is jelentkezzen-e, akár együtt a 2024-es olimpiával.