Tudomány;Föld;Hold;The Daily Telegraph;részleges napfogyatkozás;

2015-03-20 06:19:00

Napfogyatkozás: fontos a védelem

Az ország egész területéről látható lesz a péntek délelőtti részleges napfogyatkozás. A jelenség akkor jön létre, amikor a Hold pontosan a Föld és a Nap közé kerül újholdkor. A napfogyatkozással készített szelfi súlyos szemkárosodást okozhat. A napfogyatkozás megfigyelésére a Magyar Tudományos Akadémia bemutatót szervez Széchenyi téri székháza előtt.

Hazánkban is látható lesz a részleges napfogyatkozás pénteken. Budapesten a jelenség délelőtt fél 10-kor kezdődik, a kiteljesedésre azonban háromnegyed 11-ig várni kell. Ekkor a Nap hatvan százaléka eltűnik, de teljes sötétség mégsem lesz, csupán fénycsökkenést érzékelhetünk. A jelenség azonban megfelelő védelem nélkül komoly veszélyeket rejthet - hívták fel a figyelmet szakemberek.

Ilyen lehet, ha valaki szabad szemmel néz a Napba: ekkor az erős fény kiégetheti a retinát, ami azonnali vakságot is okozhat. Hasonló veszélyeket rejt a selfi. Ma már kamerával felszerelt mobiltelefon szinte mindenkinek a rendelkezésére áll, így milliók érezhetnek kísértést arra, hogy lefotózzák magukat az égitestek ritka asztrológiai együttállásával.

Az eredmény viszont - hiába a közvetett Napba nézés - ugyan az lesz. Daniel Hardiman-McCartney, a brit optikusok kollégiumának klinikai szakértője, a témával kapcsolatban a The Daily Telegraph online kiadásának nyilatkozott. Ebben kifejtette, nagy a veszélye annak, hogy az úgynevezett selfizés közben akár véletlenül is belenéz valaki a Napba. A szakember kiemelte, napszemüvegen vagy fotónegatívon keresztül sem szabad a napfogyatkozást figyelni.

Ezek ugyanis nem biztosítanak megfelelő védelmet a szemnek. Ugyanakkor hasonló veszélyt okozhatnak a különböző "házi praktikák" is, vagyis ha egyszerű távcsövön, teleszkóppal, vagy más optikai eszközzel próbálkozik valaki. Ezeken nincsen megfelelő védő eszköz, így ezek szintén veszélyesek lehetnek.

A napfogyatkozás megtekintésére tehát - a szakértők szerint - mindenképpen javasolt a megfelelő védőfelszerelés beszerzése. Ha ezt valaki közvetlenül a jelenség bekövetkezte előtt akarja megtenni, annak rendkívül nehéz dolga lesz. "Elfogyott” jelzéssel találkozhat ugyanis a legnagyobb és szakmai körökben legelismertebb csillagászati és távcsöves szaküzletek webshopjaiban. Így szinte lehetetlen megvásárolni a napfogyatkozásra kifejlesztett szemüveget. Ezek olyan magas minőségű napfóliával vannak bevonva, amelyek kiszűrik a káros infravörös és ultraibolya sugarak száz százalékát. Valamint megszűrik a látható fény 99,999 százalékát.

A napfogyatkozás megfigyelésére a Magyar Tudományos Akadémia bemutatót szervez Széchenyi téri székháza előtt. A parkolóból szakemberek által kezelt, speciális napszűrőkkel felszerelt teleszkópokon keresztül biztonságosan követhető lesz a jelenség, és napfoltokat, esetleg napkitöréseket is láthatnak mindazok, akik ellátogatnak a rendezvényre pénteken 9 és 13 óra között. Az intézmény nagytermében két csillagászati ismeretterjesztő előadást és egy élő tudósítást is megtekinthetnek az érdeklődők. Az élő tudósítás a Feröer-szigetekről történik, amely a teljes napfogyatkozás sávjába esik.

Spitzbergák: megtelt!

A pénteki részleges napfogyatkozást az északi félteke legészakibb területeiről lehet majd látni. Ezen a területen fekszik a Norvégiától 800 kilométerre északra fekvő Spitzbergák szigetcsoport. Itt összesen 2500 ember él, mégis majdnem a lakosságszámmal megegyező turistát várnak a szigetre. Éppen ezért a norvég hatóságok már a múlt hét végén közölték: az összes szállás megtelt, így a sziget befogadó képessége elérte a maximumot.

Kérték továbbá az esemény kapcsán utazni vágyókat, hogy ne menjenek a szigetre. Felhívták a figyelmet, ha valaki ennek ellenére mégis utazni kíván, az szálláshely hiányában számoljon a hideggel - mínusz 15 fok -, valamint a szabadon kószáló jegesmedvékkel.

Teljes vagy részleges?
A teljes és a részleges napfogyatkozás csaknem egymás ellentettjei. Ez azt jelenti, hogy amíg egy részleges napfogyatkozáskor a Földet a Hold úgynevezett félárnyéka érinti, addig ez egy teljes napfogyatkozáskor teljes árnyékot jelent. Vagyis a Hold teljes árnyéka bolygónkra vetül. A két jelenség között vizuális különbség is van: részleges napfogyatkozáskor a Föld egyetlen pontján sem látható úgy a Hold, hogy teljesen eltakarja a Napot, ezzel szemben a teljes napfogyatkozáskor igen. A teljes napfogyatkozás egyébként csillagászati szempontból is jelentős, mivel ekkor megfigyelhető a nap koronája, amelyet egyébként a nap fénye elnyom.