Az ondó termékenységéhez több feltétel együttes megléte kell: magas spermaszám, a spermiumok mozgékonysága, valamint az, hogy a spermiumok egészségesek legyenek (pl. a DNS-láncuk sérülésektől mentes legyen). Ha ezek bármelyike hiányzik, akkor a gyermekáldás még sokat fog váratni magára, mert a férfi meddő. Fontos, hogy a meddőség általában állapotot jelent, nem pedig teljes nemzőképtelenséget: ha egy párnál 12 hónap után sem jön a baba (pedig szó szerint apait-anyait beleadtak), akkor meddőnek számítanak.
Remény viszont mindig van, mert bár a rossz minőségű sperma miatt a fogamzás esélyei lecsökkentek, de ezek az esélyek megnövelhetők. Például azzal, ha megértjük, hogy mire van szüksége egy egészséges spermiumnak.
Itthon „nem téma” a férfiak termékenysége
Az emberi szervezet nagyon bonyolult, de azért kiszámítható. Azt nem nehéz belátni, hogy a szervezet hozott (vagy inkább megevett) anyagból dolgozik, ha pedig a férfi étrendje nem tartalmazza a spermaképzéshez szükséges tápanyagokat (vagy nem elegendő mennyiségben), akkor azt az ondójának minősége megsínyli.
Ez nagyon triviális, éppen ezért olyan meglepő, hogy itthon nincs kultúrája annak, hogy a férfiak a spermájuk minőségét emeljék. Nem csoda: ritka az olyan orvos, aki erről tájékoztatja a párt, „a gyermekáldás meg úgyis a nők dolga, nem?”
Hát nem, vagyis nem csak.
Így épül fel a termékeny ondó
Szükség van E-vitaminra, mert ez az antioxidáns védi a spermiumokat, mozgékonyabbá teszi őket és a számukat is megnöveli. Ráadásul a tartós E-vitaminhiányt a férfimeddőség egyik kiváltó okának tartják.
Másik fontos vitamin a folsav (B9-vitamin), mert ez a mikrotápanyag a sperma fejében található DNS-t védi a sérülésektől és mutációktól, valamint a DNS-szintézisben is részt vesz, tehát a spermaképzést is növeli.
Ásványi anyagokból a cink és a szelén érdekes. A cink termékenységre gyakorolt kedvező hatásait talán még azok is ismerik, akik nem foglalkoznak sokat a témával – ez az ásványi anyag életképessé teszi a spermiumokat és megnöveli a számukat. A szelén (főleg az E-vitaminnal karöltve) mozgékonnyá teszi a hímivarsejteket.
Két fontos termékenységfokozó aminosav az L-karnitin és L-arginine. Az L-karnitin adja a spermiumok energiáját, az L-arganine pedig a spermium legnagyobb építőköve – a spermát felépítő aminosavak 80%-át teszi ki, így a spermanöveléshez kötelező. A koktélt a Q10 enzimmel zárjuk, ez testszerte részt vesz az energiametabolizmusban, és klinikailag is kimutathatóan növeli a spermiumok gyorsaságát és állóképességét. Tulajdonképpen semmi meglepő és elérhetetlen nincs a férfitermékenység-fokozásban, csupán a megfelelő mikrotápanyagok fogyasztására van szükség.