börtön;Komló;Kispál László;

2015-03-19 21:11:00

Csalással szavazták meg a börtönt?

Érdekes eredménnyel zárult az a népszavazás, amit Komló városában tartottak arról, hogy a település pályázzon-e a tervezett börtön megépítésére. Kispál László,  a Tisztelet Komlónak civil egyesület egyik vezetője, egyben a népszavazás kezdeményezője lapunknak elmondta, hogy az összesített számok alapján a lakók megszavazták a börtön építését, de a szavazatszámlálás során gyanúsan összetűzött lapokra bukkantak, amik arra engednek következtetni, hogy a fideszes városvezetés nem bízta a véletlenre a szavazás kimenetelét.

10970 kiosztott szavazólapból 6008 darabot töltöttek ki Komló város lakói, ebből 4370 támogatja, 1612 ellenzi a börtön építését, 26 szavazólap pedig érvénytelen volt. Kispál László, a népszavazás ötletadója elmondta: nagyon figyelemreméltó, hogy Mecsekfalu lakói, akiknek közvetlen szomszédságába települne a börtön, 0 igen szavazattal és 209 nem szavazattal teljes mértékben elutasították a börtön építését. Az egyéb városrészekben azonban nem voltak szolidárisak Mecsekfalu lakóival, hiszen a többi szavazó döntő többségében a börtön mellett voksolt.

A népszavazás kezdeményezője gyanús körülményekről is beszámolt a szavazás kapcsán. Az összesítés során ugyanis arra lettek figyelmesek, hogy a mecsekfalusi urna kivételével szinte minden városrész urnájában egy kötegben voltak bedobva 100-tól 300-ig a szavazólapok, ezek közül pedig minden egyes cédula a börtön építése mellett voksolt. Ezzel bizonyosságot nyert az a feltételezés, hogy a fideszes városvezetés nem bízta a véletlenre a népszavazás kimenetelét, és a szervezők kérésének ellenére szervezetten gyűjtötték a szavazólapokat. Kispál László úgy összegezte lapunknak az esetet, hogy a feltételezhető csalás torz képet adott a városlakók valódi akaratáról, s bár a bizottság elnökeként el kell fogadnia az eredményt, a jövőre nézve az a tanulság, hogy garanciát kell kérnie a pártoktól, hogy a szavazás tisztasága érdekében tartózkodjanak a szervezett szavazatgyűjtéstől, és a lakosság akarata érvényesülhessen.

A börtön építésének előzményeiről itt olvashat bővebben: "Börtönlázadás"