rasszizmus;Közép-európai Egyetem;Roma Oktatási Alap;Szabó Mátyás;

2015-03-27 06:12:00

És kinyílik előttük a világ

A CEU-n működő tanfolyam keretein belül tehetséges roma fiatalok bizonyíthatják: le lehet győzni a társadalomban mind hangsúlyosabban jelenlévő előítéletességet, le lehet bontani a megkülönböztetés és a rasszizmus falait is. A kitöréshez viszont csak a minőségi oktatáson keresztül vezet az út.

Immáron tizedik éve működik, s egyre nagyobb népszerűségnek örvend a Közép-európai Egyetem (CEU) roma diákok számára meghirdetett kilenc hónapos programja (Roma Access Programs, RAP), amely intenzív, angol nyelvű és társadalomtudományi kurzusok keretein belül arra készíti fel a képzésben résztvevő roma fiatalokat, hogy sikeresen helytálljanak mind a hazai, mind pedig a nemzetközi felsőoktatási és szakmai életben.

A hallgatók nemcsak Magyarországról, de minden más olyan országból jelentkezhetnek a maga nemében egyedülálló programra, ahol jelentős számú roma kisebbség él. A tanfolyamon így nemzetközi közegben fejleszthetik tudományos ismereteiket, nyelvi készségeiket, s mindeközben együtt erősítik közös roma identitásukat.

- A programmal hosszútávon két dolgot szeretnénk elérni: célunk, hogy diákjaink példaképpé váljanak saját hazájukban, s megmutassák az otthon maradt társaiknak, hogy érdemes az oktatásba erőt, energiát fektetni - mondta a Népszavának Szabó Mátyás. A RAP igazgatója kiemelte: a roma közösségek sorsát Európában a roma vezetőknek kell megoldaniuk, éppen ezért a tanfolyam másik kiemelt célja az, hogy ehhez a munkához minél több, jól felkészült, sikeres szakembert képezzenek, akik tevékenyen részt vehetnek az európai romák életét meghatározó döntésekben.

Mivel a program angol nyelvű mesterképzésre készíti fel a fiatalokat, a jelentkezéshez egy társadalomtudományi alapdiploma és előzetes nyelvismeret is szükséges. A RAP angol nyelvi előkészítő programja (Roma English Language Program, RELP) azon fiatalok számára jött létre, akik még egyáltalán nem vagy csak alig beszélnek angolul. Sokan mindkét programot elvégzik, hogy később egy-egy mesterképzés felvételijénél már biztos nyelvtudással rendelkezzenek. - Általában többszörös a túljelentkezés, évente mintegy 70-80 diák szeretne bekerülni a programba, közülük 15-20 fiatalt tudunk teljes ösztöndíjban részesíteni - mondta Szabó. Az egyetem a diákoknak szállást és ellátást is biztosít.

A RAP a CEU-n oktatott tudományos modulokra fókuszál, többek között az emberi jogok, a társadalmi nemek és szociológia, illetve a politika és a nemzetközi kapcsolatok területére. A hallgatók angol nyelvi és tudományos írásfejlesztő órákon vesznek részt, a CEU vendéghallgatóiként mesterszintű egyetemi előadásokra járnak, s nem utolsó sorban aktívan részt vesznek tudományos konferenciákon, szemináriumokon, a felkészítő tanfolyam végén pedig egy általuk választott témában kell kutatómunkát végezniük. A program 2004-es indulása óta több mint 120 tehetséges roma fiatal sikerrel végezte el a képzést, nagy részük felvételt is nyert a CEU és más európai egyetemek mesterképzéseire.

Az egyetemi kurzusok és nyelvtanfolyamok mellett a program szervezői - támogatók segítségével - szakmai gyakorlati helyeket is biztosítanak végzőseik számára. Idén januárban a Sigrid Rausing Alapítvány nyújtott 113 ezer eurós (mintegy 34 millió forint) támogatást a program javára. - Fontos megemlíteni, hogy a gyakornoki program nem a RAP része, munkahelyi tapasztalatszerzésre a már végzett hallgatóink jelentkezhetnek - hangsúlyozta Szabó Mátyás. A gyakorlati program keretein belül a RAP diákjainak valós munkakörnyezetben van lehetőségük tapasztalatszerzésre, tudásuk és képességeik továbbfejlesztésére. A program további támogatói a Velux Alapítvány, a Ford Alapítvány, a Nyílt Társadalom Alapítvány és a Roma Oktatási Alap.