Előzőleg Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter és francia kollégája, Laurent Fabius jelezte, hogy a megbeszélések finisében lemondják Kazahsztánba tervezett látogatásukat. Mint fogalmaztak, a svájci Lausenne-ban zajló tárgyalások „döntő” szakaszhoz érkeztek – közölték német kormányzati illetékesek. John Kerry amerikai külügyminiszter is közölte, hogy korábbi terveivel ellentétben a helyszínen marad.
Steinmeier megfogalmazása szerint a finisnél tartanak, Federica Mogherini, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője pedig úgy foglalt állást, hogy még sosem álltak ennyire közel a megegyezéshez, de - mint mondta – még a döntő pontokra is megfelelő formulát kell kidolgozni.
A nukleáris tárgyalások kapcsán jól értesült Reuters szerint két vitás kérdés maradt: egyrészt a nukleáris kutatás jövője, másrészt a szankciók feloldása. Az előbbi azért kényes kérdés, mert meghatározhatja, hogy Teherán milyen messze kerüljön egy nukleáris bomba kifejlesztésétől. Sok szakértő attól tart, hogy Irán az új centrifugák révén rögtön a szerződés lejárta után nukleáris fegyvert állíthat elő. Teherán ugyanakkor azt is követeli, hogy minden vele szemben elrendelt szankciót oldjanak fel. Azt is, amit az ENSZ, az Egyesült Államok, illetve az Európai Unió rendelt el vele szemben.
Izrael már most rossz megállapodást emleget, Jival Steinitz biztonsági miniszter szerint a dokumentum „tele van lyukakkal”. Az arab országok ugyanakkor a perzsa állam dominanciájának megnövekedésétől tartanak.
A politikai keretmegállapodás kidolgozásának határideje március 31. A végső megegyezést pedig június végéig kell kidolgozni. A cél az, hogy garantálják: Teherán atomprogramja csak békés célokat szolgál.