ügyfélszolgálat;gázszolgáltató;ENKSZ;

- Nemzeti gázszolgáltató nagyra törő tervekkel

Év végére a gázüzletágában a lakossági fogyasztók felét szeretné ügyfelei között tudni az Első Nemzeti Közműszolgáltató Zrt. (ENKSZ), amelyik ezzel az ambiciózus tervvel kezdte meg országos működését április 1-jével. Tegnap az elsőként a kibővített piacra lépő vállalata, a Főgáz ügyfélszolgálati pontjait nyitotta országszerte. Szimbolikusan Pécsen vágta át az első postán avatott ügyfélszolgálati hely szalagját Németh Lászlóné a Miniszterelnökség államtitkára. 

Az állami postavállalat a FŐGÁZ számára már eddig is 153 helyszínen nyújtott ügyintézési szolgáltatást, ami most újabb 132 helyszínnel bővült, vagyis közel megduplázódott. Az új szolgáltatási területen ez a megyei jogú városok esetén 16 állandó ügyfélszolgálati irodát, a járási székhelyeken 79 fiókirodát és további 37 egyéb ügyfélszolgálati pontot jelent.

Jövőre már az egyetemes villamosenergia-szolgáltatásban is országos ellátás indítását tervezi az ENKSZ, a távolabbi tervek pedig távhőszolgáltatás kiterjesztéséről is szólnak.

A piacon levő többi lakossági gázszolgáltatást végző társaságokat leginkább az a kijelentés lepte meg, hogy az immár állami hátterű társasághoz tartozó és állami tulajdonú Főgáz év végére a magához édesgetheti a magyar háztartások felét. Jelenleg legnagyobbrészt a fővárosban és környezetében működő társaság 806 ezres ügyfélkörrel rendelkezik, a Tigáz javarészt Észak-Magyarországon közel 1,2 millió háztartást szolgál ki, a GdF Sueznek 760 ezer az E.On-nak pedig 607 ezer ügyfél termeli a veszteséget. Mert a Főgáz kivételével az úgynevezett egyetemes, lakossági szolgáltatás más területektől viszi a pénzt, a rezsicsökkentés és a vezetékek hossza után fizetendő közműadó miatt. Nagy kérdés, hogy a Főgáz a tervezett hatalmas növekedése folytán mit vesz át ebből a veszteségből.

Az Első Nemzeti Közműszolgáltató (ENKSZ) nonprofit jellege már csak szólam, kell a nyereség a működéséhez, még ha azt vissza is forgatja. Nem ismertek az állami közműholding létrehozását megalapozó hatástanulmányok, mindenesetre az különösen érdekes lenne a versenytársak számára, milyen forgatókönyvet dolgoztak ki arra az esetre, ha veszteséges lesz az ENKSZ működése. Annak pótlása a tulajdonos, végső soron az adófizetők, az állam kötelessége. Ez újabb frontot nyílhat Budapest és Brüsszel között a tiltott állami támogatás gyanúja miatt.

Azt sem tudni, hogy a dolgozói fizetések rendezése mennyire része az ENKSZ nagyra törő terveinek, mindenesetre figyelmeztető jel, hogy demonstrációsorozatba kezdenek a fővárosi közművállalatok szakszervezetei április 13-a után, ha addig nem sikerül megállapodni a béremelésben a tulajdonos Fővárosi Önkormányzattal. A felhíváshoz a Főgáznál működő érdekvédelem is csatlakozott.

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi piacon csütörtökön: az euróhoz és a svájci frankhoz képest gyengült, a dollárral és a japán jennel szemben viszont erősödött a magyar fizetőeszköz.