vörös csillag;önkényuralmi jelkép;Nyári Zsolt;

2015-04-03 16:19:00

Viselhet vörös csillagot Nyári Zsolt

Felmentette az önkényuralmi jelkép használata miatt megvádolt Nyári Zsoltot a Fővárosi Törvényszék pénteken, megváltoztatva az elsőfokú ítéletet.

Nyári Zsolt ellen azért emelt vádat az ügyészség, mert 2012. május elsején a városligeti majálison - ahol a Zöld Baloldal szóvivője Vöröscsillag-per című könyvét akarta dedikálni, illetve sajtótájékoztatót akart tartani - a rendőrök észrevették, hogy zakóján ötágú csillagot visel, amelynek közepén sarló-kalapács volt látható. Az ügyészség önkényuralmi jelkép használatának vétsége miatt emelt vádat.

A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) tavaly nyáron első fokon bűnösnek mondta ki a vádlottat és próbára bocsátotta. Az ügyészség azonban súlyosításért, a vádlott és védője pedig felmentésért fellebbezett. A Fővárosi Törvényszék megváltoztatta a PKKB határozatát és Nyári Zsoltot felmentette az önkényuralmi jelkép használatának vádja alól. A határozat indoklásában a bíróság kitért arra: azt kellett vizsgálni, hogy a vádlott cselekménye alkalmas volt-e a köznyugalom megzavarására, mivel a törvény azt bünteti.

A Fővárosi Törvényszék hangsúlyozta: a szimbólum nagy nyilvánosság előtti viselésének tényéből nem lehet levonni azt a következtetést, hogy az alkalmas a köznyugalom megzavarására, azt lehet úgy is viselni, hogy ne valósuljon meg a bűncselekmény. A törvényszék szerint az eset körülményeinek mérlegelésekor figyelembe kell venni, hogy május elsejei rendezvényen viselte a jelvényt Nyári Zsolt, és az eljárás során semmilyen adat nem merült fel arra, hogy a kitűző viselése a rendezvény résztvevőiben bármilyen félelmet, megbotránkozást, riadalmat kiváltott volna. A bíróság szerint ráadásul az, hogy a kitűző átmérője három centiméter volt, néhány méterre határolta be az észlelés lehetőségét. A bíróság mindezek alapján bűncselekmény hiányában felmentette Nyári Zsoltot. A vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet, a tárgyaláson azonban nem vett részt az ügyészség képviselője, így nem lehet tudni, hogy az ügy folytatódik-e a Kúrián.

Az ítélethirdetés után Nyári Zsolt - aki időközben lemondott a szóvivői megbízatásról és a Magyarországi Munkáspárt 2006 aktivistájaként tevékenykedik - újságíróknak azt mondta, az ítélet azt jelzi, "nyomokban még létezik független ítélkezés" Magyarországon. Jelezte: mivel megsértették a szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, jogorvoslatért a strasbourgi bírósághoz fordulnak.

Vajnai Attila, az Európai Baloldal - Magyarországi Munkáspárt 2006 elnöke pedig azt mondta, megfelel az európai jognak a bíróság felmentő ítélete. Bejelentette: akciósorozatot indítanak, hogy felhívják európai testvérpártjaik figyelmét arra, Magyarországon erősödik a hatalom szélsőjobboldali befolyása, "lényegében fasiszta hatalom van kiépülőben". Hozzátette: vitanapot kezdeményeznek az Európai Parlamentben a hazai demokratikus emberi jogok érvényesüléséről, és az Európa Tanácshoz fordulnak, mert a Kúria "szabotálja" a strasbourgi bíróság ítéletét, még mindig nem törölte azokat az ítéleteket, amelyekben az országot elmarasztalták tavaly szeptemberben.

A rendőrségnek nem tűnt fel a Magyar Gárda egyenruhája 

A rendőrségnek - amely 2012 május 1-én ugyebár ügyesen kiszúrta az ominózus, egy zakón viselt  ötágú csillagot - most március 15-én nem tűnt fel  a Magyar Gárda egyenruhája. Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt vezetője érdeklődött a belügyminiszternél, hogy miért nem intézkedtek a március 15-én a Március 15-e téren a Jobbik nagygyűlésén a betiltott Magyar Gárda egyenruhájában lévők ellen, holott tilos a bíróság által feloszlatott egyesület egyenruháját nyilvános rendezvényen viselni. Pintér Sándor válaszában azt írta, az nem számít szabálysértésnek, ha valaki nem betiltott szervezet egyenruhájában menetel, vagy felvonul, a jobbikos rendezvény ellenőrzése során pedig "a rendőrség nem észlelt a bíróság által korábban feloszlatott valamely egyesület egyenruhájával vagy formaruhájával azonos ruházatot", vagyis a rendőrségnek nem tűnt fel a Magyar Gárda egyenruhája.