per;Párizs;média;túszdráma;

- Tévét perelnek a párizsi túszdráma túlélői

A január 9-i párizsi kóser boltban zajló túszdráma hat túlélője pert indított azon médiák ellen, amelyek élőben közvetítették a történteket. Jogi képviselőjük, Patrick Klugman elmondta, azt kifogásolják, hogy a legalapvetőbb biztonsági intézkedések is hiányoztak az élő közvetítésekből, s ezzel veszélyeztették a boltban túszul ejtettek életét.

A kereset kimondottan a francia BFMTV hírtelevíziót célozza, amely élőben hozta nyilvánosságra, hogy egy csoportnak, amelynek egy hároméves kisgyermek is tagja volt, sikerült elrejtőzködnie a túszejtő terrorista Amedy Coulibaly elől a bolt hűtőkamrájában.

Mint ismert, a Charlie Hebdo szatirikus napilap elleni támadás után két nappal a menekülő Amedy Coulibaly egy kóser boltban túszokat ejtett és négy embert meg is ölt közülük. A televízió társaság is tudta, hogy a terrorista figyeli az adást, így csak a szerencse és a véletlen mentette meg az elrejtőzöttek életét.

De nem a BMFTV volt az egyetlen, amely a túszokra nézve életveszélyes hírt közölt. Mások arról számoltak be, hogy a Charlei Hebdo elleni merényletet elkövető, menekülő Kouachi testvérek elől is sikerült valakinek elrejtőznie, illetve a figyelmeztetések ellenére hírt adtak a rendfenntartó és különleges erők mozgásairól, veszélyeztetve ezzel a túszmentő és a terroristák elfogására irányuló akciót.

A védőügyvéd szerint ez olyan hiba volt, amely nem maradhat büntetlenül. Ez a munkamódszer ,az élő közvetítés ilyen helyzetben olyan mint egy bűncselekményre való nyílt felhívás, mondta Klugman.

A francia rendőrség vizsgálja a történteket. Az érintett média elleni vád – életek veszélyeztetése és a biztonsági protokoll szándékos figyelmen kívül hagyása, ami a francia jogszabályok szerint bűncselekmény, egy éves börtönnel és 15 ezer eurós bírsággal büntethető.

Az eset kapcsán a bbc.com fogalmazta meg, hogy az ügy felveti a kérdést: kell-e szabályozni a 24 órás hírügynökségek működését, azt, hogy miről számolhatnak be folyamatban lévő egy túszdráma, vagy merénylet esetén.

Nagyhéten, húsvét, a kereszthalál és a feltámadás időszakában újra a Vatikán felé fordul a világ figyelme. Különösen azóta, hogy 2013 márciusában a bíborosok Ferenc pápát választották meg a katolikus egyház élére, aki mindig képes valami olyat mondani, olyan gesztusokat tenni, amire senki sem számít. A böjti időszakban is odafigyelt a szegényekre, s imádkozott a közel-keleti békéért.