bérlakás;hajléktalanok;ketrec;A Város Mindekié;

2015-04-03 22:37:00

Ketrec helyett bérlakást! - Demonstrált A Város Mindenkié csoport (fotók!)

Abból a több, mint egymillió forintból, amelyet az V. kerületi önkormányzat a rács és a mellette kialakított beton virágtartó felállítására költött, több mint 4 évig lehetne mobil WC-t bérelni, ha azt akarnák, hogy az embereknek ne az utcán kelljen végezni a dolgukat. De ebből a pénzből minimum három önkormányzati lakást is fel lehetne újítani, ahol azok az emberek is lakhatnának, akiket a ráccsal kiszorítottak - írja fényképekkel dokumentált Facebook-bejegyzésében A Város Mindenkié csoport. 

Kirekesztést helyett megfelelő lakhatást követeltek A Város Mindenkié aktivistái, az érintett hajléktalan férfi és a helyi civilek Budapest V. kerületében. Az V. kerületi Bástya utca és Fejér György utca sarkán álló óvoda háta mögötti trafóháznál évek óta két hajléktalan férfi húzta meg magát, velük számos környékbeli lakos kapcsolatot alakított ki - írja blogjában A Város Mindenkié csoport.

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Ám 2015 februárjában az önkormányzat megbízásából egy kb. 3 méter magas és ugyanilyen széles vasrácsot telepítettek arra a helyre, ahol a két férfi éjszakánként aludt. A rácsot valószínűleg az óvodába járó gyerekek szüleinek egy része által kezdeményezett petíció hatására állította fel az önkormányzati vagyonkezelő. Kialakítása ellen helyi lakosok ugyanakkor nyílt levéllel tiltakoztak, aktivisták megpróbálták eltávolítani, ma pedig A Város Mindenkié csoport tartott sajtótájékoztatót a helyszínen.

A sajtótájékoztatón felszólalt Csizi Zsolt, A Város Mindenkié hajléktalanságot megtapasztalt aktivistája, aki elmondta, dühíti, hogy az V. kerület önkormányzata egy millió forintot költött erre az emberellenes rácsra, miközben emberek laknak kint az utcán fedél nélkül.

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Zátrok László, az egyik érintett, akit a rács felállításával elüldöztek védett alvóhelyéről, arra szólította fel Szentgyörgyvölgyi Péter polgármestert, hogy próbálja ki az utcai létet legalább egy hónapra. A férfi beszélt arról is, hogy milyen jó kapcsolatot alakított ki a helyiekkel, és mennyire figyel arra, hogy jelenlétével ne okozzon kellemetlenséget. A beszédeket Réz Anna zárta, aki V. kerületi kisgyerekes anyaként szólalt fel a rács ellen, és azt kérte a kerületi vezetéstől, hogy látszatmegoldások helyett valódi támogatást adjon a hajléktalan embereknek.

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

A Város Mindenkié számításai szerint abból a több, mint egymillió forintból, amelyet az önkormányzat a rács és a mellette kialakított beton virágtartó felállítására költött, az önkormányzat több mint 4 évig tudna mobil WC-t bérelni, ha azt akarnák, hogy az embereknek ne az utcán kelljen végezni a dolgukat. De ebből a pénzből minimum három önkormányzati lakást is fel lehetne újítani, ahol azok az emberek is lakhatnának, akiket a ráccsal kiszorítottak. Végül, havi 10 ezer forintos lakbérrel számolva az egymillió forintból 8 évre lehetne szociális bérlakást bérelni a két férfi számára.

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié

Forrás: Facebook/ A Város Mindenkié