Pirkadat és keresztek a muhi csata emlékére állított emlékműnél 2015. április 5-én. A keresztény világ húsvétvasárnap ünnepli Jézus Krisztus feltámadását. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt
"Ne zárkózzunk be önmagunkba, ne fussunk el az elől, amit nem értünk, ne hunyjunk szemet a problémákkal szemben, ne tagadjuk le őket" - hangoztatta Ferenc pápa. Az egyházfő hangsúlyozta, hogy a krisztusi misztérium megértéséhez alázat is kell. A húsvéti virrasztáson többek között a világban hitükért üldözött keresztényekért imádkoztak. A Szent Péter tér és a Vatikán környékét szombat délutántól lezárták a gépkocsiforgalom előtt. Kiemelt a biztonsági készültség többek között az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista terroristáinak korábbi fenyegetései miatt. A hívőket azonban a zuhogó eső sem riasztotta el: hosszú sorokban álltak, hogy bejussanak a nagyszombat esti vigíliára.
A római Szent Péter téren húsvét vasárnap délben mondott beszédében Szíriában, Irakban, a Szentföldön, Kenyában és Ukrajnában is békét sürgetett Ferenc pápa, aki elismerően szólt az Iránnal elért nemzetközi atommegállapodásról. Az egyházfő elítélte a rabszolgatartást, az ember- és kábítószer-kereskedelmet, valamint a megfogalmazása szerint a világot uraló fegyverkereskedelmet. Beszéde után Ferenc pápa Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és világra.
Illusztráció/Thinkstock
Nagypénteken Ferenc ismét adalékkal szolgált a "szegények pápája" titulushoz, miközben ugyanis este a római Colosseumnál a Via Crucis keresztútját vezette, az olasz főváros utcáin élő hajléktalanok között pápai pénzadományt osztottak szét. A Vatikáni Rádió jelentése szerint a pápai főalamizsnás - merthogy ilyen is van - éjfélig végigjárta Róma jelentősebb vasútállomásait, valamint a Szent Péter tér és a Vatikán környékét, és a szabad ég alatt éjszakázóknak átadta Ferenc pápa ajándékát: a boríték a pápa húsvéti jókívánságait és pénzadományt tartalmazott.
A zsidók az egyiptomi fogságból való menekülésükre emlékeznek pészah ünnepén. Vallásuk tiltja a kovásszal készült ételek fogyasztását és otthon tartását ebben az időszakban. Pészah évezredek óta a szabadság felemelő ünnepe, amelyen a zsidók az Egyiptomból való kivonulásukra emlékeznek - olvasható a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnökének közleményében.
Kovászégetés pészah előtt MTI fotó Kallos Bea
Heisler András üzenetében felhívta a figyelmet arra, hogy a pészah és a keresztény húsvét az idén egy időpontra esik, szimbolizálva a zsidók és a keresztények közös gyökereit és összetartozásukat. Kiemelte: a szétszórattatásban élő zsidók számára ez az ünnep arra is példát mutat, hogy "miként emeljék fel büszkén a fejüket", és legyenek azok, akik. Míg Mózes követői valódi rabigáikat vetették le, addig ma leginkább a belső korlátaiktól kell megszabadulniuk a zsidó embereknek - írta. A Mazsihisz elnöke békés húsvéti ünnepeket kívánt keresztény felebarátainak, és kifejezte együttérzését mindazokkal, akik a vallási üldöztetés miatt nem ünnepelhetnek szabadon. Hozzátette: bízik abban, hogy a "szörnyű megpróbáltatások közepette a csodás egyiptomi kivonulás példája számukra is reményt ad".
Ünneplik-e az ateisták a húsvétot? Nos, az "ateisták", vagyis a nem hívő emberek épp olyan sokfélék, mint bármely más emberi csoport, amit egyetlen szegmens alapján vélnek egy közösségbe tartozónak. Az azonban kétségtelen, hogy ebben a körben a húsvétnak nincs szakrális jellege, inkább a családok hagyományos szokásai - ezek adott esetben teljesen egyediek is lehetnek - szabják meg az ünnep menetét.
Illusztráció/Thinkstock
A húsvétban, ahogy a karácsonyban is többféle hagyomány keveredik – nem csupán keresztény. Mindkét ünnepben érzékelhetők pogány behatások is, akiket nem köt konkrét vallási szertartás, szabadon válogatnak. Érdekesség, hogy a húsvét esetében a termékenységet szimbolizáló tojás, nyuszi, kiscsibe, locsolkodás sem szorosan vett keresztény hagyományból ered.
Buják, 2015. április 5. Locsolkodás a húsvéti népszokások bemutatóján Bujákon 2015. április 5-én. MTI Fotó: Komka Péter
Ami pedig a családi programokat illeti: a Pilisi Parkerdőben túra-programok, a Budakeszi Vadasparkban nyuszisimogatás és tojáskeresés is várja a látogatókat. színesíti a programokat. A Visegrád és Környéke Turisztikai és Marketing Egyesület húsvét vasárnap ingyenes erdei gyalogtúrára várta a jelentkezőket, a mintegy 2 és fél órás természetjárás során a résztvevők a környék legvonzóbb helyszíneit járják be: meglátogatják a Salamon-tornyot, a Sibrik-dombot, a Mátyás-forrást és a Fellegvárat is.
Illusztráció/Thinkstock
A Budakeszi Vadaspark látogatóit vasárnap lovaskocsizás, hétfőn pedig madarász stand és húsvéti tojáskeresés is szórakoztatja a nyuszisimogató, a kisállatsuli és a látványetetések mellett - közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. A Budakeszi Vadaspark főbejárata mellett nyílt Erdei Kalóz Kalandpark mintegy húszpercnyi, erdőn át vezető sétával érhető el. A fákra telepített kalandpark öt pályával rendelkezik, így nemcsak a gyermekeknek és a fiataloknak, hanem az extrémebb kihívást kedvelő felnőtteknek is ajánlott. A látogatók a belépés után felszerelést és szakszerű öltözéket is kapnak, míg a gyakorlópályán oktatók segítik őket.
A Madas László Erdei Iskolától nem messze található a Mogyoróhegyi Természetismereti Tanösvény, amely 5-10 éves gyermekek számára kínál könnyen bejárható, játékosan ismeretterjesztő expedíciót. Az erdők-mezők lakóiról különös dolgok derülnek ki, a felfedezést pedig kis vezetőfüzet teszi könnyebbé, amely lépésről lépésre segít felfedezni a természet titkait. A tíz évnél idősebb gyermekeket várja az Áprily-völgyi Tanösvény, amely valaha vadaskert volt. A tanösvényen vízesések, búvópatakok, szédítő mélységek és magas sziklák tárulnak a kirándulók szeme elé.
A Kisvillámi Vadvirágos Tanösvényen az érkező tavasz nyíló virágait tekinthetik meg a sétálók, a ritkán látogatott terület bővelkedik a Visegrádi-hegységre jellemző védett természeti értékekben. A tanösvény 14 állomáspontja nemcsak a táj mai képét mutatja be, hanem az élővilág kialakulását is.