terrorizmus;Kenya;iszlamisták;

2015-04-06 10:53:00

Kettészakíthatja Kenyát az al-Shabab

Három napos gyászt hirdettek tegnap Kenyában azt követően, hogy az al-Shabab 148 diákot megölt, 79-et megsebesített a szomáliai határtól mintegy 200 kilométerre fekvő Garissa város egyetemén.

Az iszlamista szervezet magára vállalta a terrortámadás elkövetését. A kenyai belügyminisztérium vasárnap twitteren közölte: az al-Kaidához kapcsolódó al-Shabab kenyai vezetője, Mohamed Mohamud tervelte ki az egyetem elleni akciót. A CNN hírtévé hozzájutott egy dokumentumhoz, amelyben a kenyai belügyi tárca leszögezi, Mohamud, akit Dulyadin néven is emlegetnek, széleskörű terrorhálózatot épített ki Kenyában. A belügyi tárca körözést adott ki: 20 millió kenyai shillinges (mintegy 215 ezer dolláros) vérdíjat tűztek ki Mohamud fejére.

A hatóságok előzőleg azt is bejelentették, hogy a szörnyű vérengzés négy megölt elkövetője közül egyet sikerült azonosítani: a kenyai állampolgárságú, szomáliai származású Abrirahim Mohammed Abdullahi apja kormánypárti politikus, a Szomáliával határos Mandera megye egyik vezetője. A férfi jelentette is a biztonsági erőknek, hogy a fia, aki egyébként ügyvédnek készült, eltűnt otthonról. Uhuru Kenyatta elnök e leleplezés kapcsán figyelmeztetett, hogy a szélsőséges iszlamisták mély gyökerekkel rendelkeznek a kenyai társadalomban. Az államfő felhívta a muzulmánokat, hogy álljanak ki a radikalizálódó iszlamista erők ellen.

A brit The Observer című lapban megjelent elemzés szerint fennáll a veszély, hogy a radikális iszlamisták Kenya kettészakítására törekednek. A szomáliai bázisú Al-Shabab terrorszervezet célja az, hogy elmélyítse a vallási megosztottságot a keresztények és a muzulmánok között a kenyai társadalmon belül. Kenya mindeddig a stabilitás és a haladás példaképe volt a kelet-afrikai térségben. Miközben a kenyai főváros, Nairobi a multicégek kedvelt székhelyének számít, a Szomáliával határos, északi régió elmaradt a fejlődésben, kevés a munkalehetőség. Az ottani elégedetlenséget pedig sikeresen használja ki az al-Shabab.

A radikális iszlamisták szerint a nem muzulmánoknak „nincs keresnivalójuk” abban a térségben. Egy független elemző, Rasid Abdi az Observernek azt nyilatkozta: kulcsfontosságú, hogy a kenyai kormány miként reagál ezekre a kihívásokra. A kormányzatnak szerinte a helyi lakosság támogatását kell kérni az al-Shabab szélsőségesei elleni fellépéshez.