wikileaks;titkos iratok;Manning;

- Twitterezik Chelsea Manning

A közvetlen internet-használattól eltiltották ugyan, de a twitter segítségével mégis kommunikálhat a külvilággal Chelsea Manning. Az amerikai kiskatonát korábban – akkor még Bradley Manning volt a neve – 35 év börtönre ítélték, mivel több mint 250 ezer titkos dokumentumot, jórészt diplomáciai táviratokat töltött le a washingtoni külügy-, illetve a védelmi minisztérium adatbázisaiból, s átadta azokat a Wikileaks leleplező hírportálnak.

Manning az iraki háború idején Bagdadban szolgált hírszerzési elemzőként, s hozzáférése volt a State Department és a Pentagon, valamint a különféle hírszerző ügynökségek anyagaihoz egyaránt. A közlegény ellenezte az iraki és az afganisztáni háborút, s nyilvánosságra akarta hozni a tudomására jutott visszásságokat. Először egy videót töltött le, amely azt mutatta, hogy civilek estek áldozatul egy célzott bombatámadásban. Később Britney Spears feliratú CD-ken csempészte ki a letöltött anyagokat bagdadi állomáshelyéről.

A meleg kiskatonát sok zaklatás érte a seregben, elítélése után közölte, hogy nemet kíván változtatni, s azóta Chelse Manningként nevezi magát. A szövetségi kormány engedélyezte számára, hogy hormonkezelést kapjon, ehhez azonban pert kellett indítania.
A kiskatona nemrég csatlakozott a twitterhez, egy magáncégnek telefonon diktálhatja le az üzeneteit. Első posztjaiban köszönetet mondott azoknak, akik a per során mellette álltak, például Glenn Greenwald újságírónak, s az Amnesty International humanitárius szervezetnek. Egyébként alig néhány nap alatt több mint 1500 követője lett, ezért azt tervezi, hogy akár naponta, de legalább hetente feltesz új üzeneteket. Chelsea Manning jó magaviselet esetén legkorábban hét év múlva kérheti feltételes szabadlábra helyezését.

Három napos gyászt hirdettek tegnap Kenyában azt követően, hogy az al-Shabab 148 diákot megölt, 79-et megsebesített a szomáliai határtól mintegy 200 kilométerre fekvő Garissa város egyetemén.