Irán;Barack Obama;washingtoni kongresszus;iráni nukleáris program;Bob Corker;

2015-04-07 07:36:00

Szavazna a szenátus az iráni egyezségről

A washingtoni kongresszus republikánus honatyái hétvégi nyilatkozataikban jelezték, szavazást akarnak az iráni nukleáris program korlátozásáról kötendő megállapodásról. Bob Corker, a szenátus külügyi bizottságának elnöke szerint Barack Obamának el kell fogadtatnia az egyezséget az amerikai néppel, s az ügyben a kongresszusnak is állást kell foglalnia.

Corker, aki Tennessee államot képviseli a szenátusban nem bírálta magát a megállapodást, de aggodalmait hangoztatta az ellenőrzéssel kapcsolatosan. A bizottság április 14-én szavaz arról a törvényjavaslatról, amely kötelezheti Obamát, hogy a nukleáris megállapodás végső változatát terjessze felülvizsgálatra és jóváhagyásra a törvényhozás elé. A republikánus tervezetet sok demokrata is támogatja. Ha elfogadják, Obam a kongresszusi felülvizsgálat két hónapja alatt nem oldhatja fel az Iránnal szemben életbe léptetett szankciókat.

Obama a The New York Times című lapban vasárnap közzétett, Thomas Friedmannak adott interjújában ismételten védelmébe vette a másfél éves tárgyalások után múlt pénteken tető alá hozott keretmegállapodást. „A diplomáciai egyezségen kívül nincs más olyan opció, amely képes lenne hatékonyan megakadályozni, hogy Irán atombombához jusson. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy a katonai megoldás csak átmeneti lenne.

„Tudjuk, hogy légicsapások sorozatával visszavethetjük Teherán nukleáris programját, de csak átmenetileg. S majdnem biztos, hogy csakazértis azonnal hozzáfognának a bombagyártáshoz. Egy támadás csak ürügyet adna az Iránon belüli keményvonalasoknak, hogy minden áron nukleáris fegyverhez akarjanak jutni. „Lám, mivel nincs adombombánk, Amerika megtámad bennünket!” – mondhatják. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő fenntartásaival kapcsolatosan Obama hangsúlyozta: „Teljes mértékben elkötelezett vagyok, hogy biztosítsuk

Izrael minőségi katonai fölényét, s kész vagyok kötelezettséget vállalni a térség bármely államával szemben, hogy amennyiben Izraelt támadás éri, az Egyesült Államok kiáll mellette” – mondta Obama. A demokrata elnök nem volt elutasító Corker szenátor javaslatát illetően. A honatya nem volt azon 47 republikánus szenátor között, akik a múlt hónapban nyílt levélben jelezték fenntartásaikat az iráni megállapodással szemben.