Bioritmus;Stroke;távdiagnosztika;

2015-04-08 11:54:00

Szívőrség a stroke ellen

A közelmúltban az Országos Mentőszolgálatnál bevezetett, transztelefonikus EKG (TTEKG) rendszer mostantól a háziorvosokat is segíti abban, hogy szívpanaszok esetén a lehető leggyorsabb és legpontosabb diagnózishoz juthassanak.

Az eszköz a Magyarországon súlyos népegészségügyi problémát jelentő stroke (agyi érkatasztrófa, szélütés) megelőzésében - aki pitvarfibrillációban szenved ötször nagyobb az esélye, hogy megüti a guta - is fontos szerepet játszhat, hiszen az időben felismert szívritmuszavar kezelése megelőzheti az agyi érelzáródást, ami súlyos esetekben bénuláshoz vagy akár halálhoz is vezethet, amely nemcsak a társadalomra, hanem a családra is súlyos terhet ró.

A stroke a harmadik leggyakrabban halált okozó betegség Európában, éves viszonylatban 1,4 millió halálesetet regisztráltak. Hazánkban 200-250 ezren élnek a betegség árnyékában, évente mintegy 40-50 ezer ember kerül a stroke-központokba, ebből 15 ezren halnak meg szélütés következtében.

A stroke nem csak az idősek betegsége, egyre inkább sújtja a fiatalokat is, ugyanakkor a férfiakat öt évvel hamarabb üti meg a guta, mint a nőket. A statisztikai adatok szerint a szélütést túlélők 48 százaléka féloldali bénulásban, 12-18 százalék beszédzavarban szenved, 22 százalék járásképtelen, 24-53 százalék részben vagy teljesen mások segítségére szorul, 32 százaléka pedig depresszióval küzd.

A szívritmuszavarok sok betegnél időszakosan jelentkeznek, ezért a betegnek kiadott TTEKG készülék, mellyel bármikor, akár otthonról is tud EKG-t küldeni, amit egy kardiológus azonnal értékel és dönt a teendőkről, lehetővé teheti a stroke-ot okozó vérrög kialakulásának megelőzését.

Részletes információ: http://www.szivvelastrokeellen.hu/