beavatkozás;Iszlám Állam;magyar külügy;

2015-04-08 17:15:00

Iszlám Állam - Erkölcsi vagy politikai kötelesség beavatkozni?

Az Országgyűlésnek el kellene fogadnia a kormány előterjesztését a magyar beavatkozásról az Iszlám Állam ellen, mert Magyarországnak a nyugati értékközösséghez való tartozásából fakadó kötelezettsége, hogy részt vegyen a nemzetközi koalícióban - ezt a külgazdasági és külügyminiszter jelentette ki sajtótájékoztatóján, az Országházban.   Magyarországnak erkölcsi és politikai kötelessége, hogy részt vegyen a fellépésben az Iszlám Állam ellen - ezt Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke jelentette ki sajtótájékoztatóján.

Szijjártó Péter közölte: az előzetes menetrendnek megfelelően megtörtént a honvéd vezérkar katonai, szakmai szemrevételezése abban a térségben, ahol az Iszlám Állam ellen harcoló nemzetközi koalíció erőfeszítéseihez a kormány szándékai szerint Magyarország katonák küldésével járulna hozzá.  A misszió a 150 fős kereten belül marad, a helyszínen szolgálatot teljesítő magyar kontingens a jelenlegi tervek szerint összesen 110 katonából állna, továbbá 6 magyar tiszt lenne jelen a vezetési pontokon - ismertette. A többi katona Magyarországon állna rendelkezésre. A tervezett 20 milliárd forintba bele kell férnie a misszió költségeinek, ez a szemrevételezés után is áll - tette hozzá.

A külügyi bizottság tagjai szerdán zárt ülésen tanácskoztak az Iszlám Állam terrorszervezet elleni nemzetközi fellépésben való esetleges magyar katonai szerepvállalásról. Az ülés után Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke leszögezte: Magyarországnak erkölcsi és politikai kötelessége, hogy részt vegyen a fellépésben az Iszlám Állam ellen, miután az elmúlt egy évben az ország  és Európa biztonsági helyzete jelentős mértékben megkérdőjeleződött, és ennek egyik oka az Iszlám Állam megjelenése. A határozott fellépés ezzel a veszéllyel szemben Európa és Magyarország hosszú távú biztonsága szempontjából nélkülözhetetlen - tette hozzá a politikus.