A tiltakozás kezdete óta eltelt esztendő fotós krónikáját Mohácsi András szobrászművész készíti el, az ő kezdeményezésére vittek a demonstrálók az eseményeket megörökítő fényképeket a térre. Mohácsi három könyvbe gyűjtötte a fotókat, amelyeket a tiltakozás szervezői szeretnének majd kiállítani. Holnap délután fél 6-tól, immár harmadik alkalommal Fischer Ádámmal közösen éneklik el az Örömódát, az "A csitári hegyek alatt" és a "Csillagok, csillagok, szépen ragyogjatok" kezdetű dalt a szabadságért és a demokráciáért küzdő csoport tagjai.
Mécs Imre, Magyar Fruzsina és Zoltai Andrea, tavaly január 2-án szervezte az első demonstrációt a történelemhamisító szobor ellen. Később még egyszer a Szabadság téren, majd hétszer a Nyugati téren szerveztek tiltakozást a német megszállási emlékmű felállítása miatt. Április 8-án délben egy fiatalember telefonon jelezte, hogy a kormány ígérete ellenére elkezdték az építkezést. Magyar Fruzsináék akkor a Facebookon délután 5-re demonstrációt hirdettek és mert akkor legalább négyszázan gyűltek össze, hogy lebontsák az építési terület köré vont kordont, azt követően naponta a téren tiltakoztak. Neves művészek, közéleti emberek szólaltak fel a téren, ahol eközben az Eleven emlékmű nevű csoport is tiltakozott.
A szobrot július 20-án az éj leple alatt - szombatról vasárnapra virradóra - váratlanul befejezték, felavatni azonban nem merte a kormány. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter helyesnek tartotta, hogy a kormány nem ünnepel, hanem "tiszteletben tartja az elmúlt néhány hét társadalmi vitáit, megszólalásait, az emlékművet sérelmezők fájdalmát, félreértéseit". Magyar Fruzsina akkor a Népszavának sunyinak nevezte, hogy éjjel állították fel a tiltakozást kiváltó szobrot, de azt is, hogy Orbánék még felavatni sem merték az alkotást. A "gonoszságnak is van logikája, ezeknek viszont logikájuk sincs" - mondta.
Tavaly szeptember elejétől október végéig vasárnaponként kinn voltak a téren az emlékmű ellenzői, aki közül többek ellen ma is folynak eljárások.