Magyar Színházi Társaság;XII. Pécsi Országos Színházi Találkozó;Színházi Kritikusok Céhe;Csáki Judit;zsűritag;

2015-04-09 07:47:00

Kicenzúrázták a zsűriből Csáki Juditot

Nem fogadta el a jeles kritikus, Csáki Judit zsűritagnak való jelölését a Színházi Kritikusok Céhétől a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramjának minősítéséhez, a két tulajdonos, a Magyar Színházi Társaság és a Magyar Teátrumi Társaság. Indoklást az erről szóló értesítés nem tartalmazott, ami így nyilvánvalóan elfogadhatatlan. 

Mivel a Színházi Kritikusok Céhe a Magyar Színházi Társaság égisze alá tartozik, többen úgy gondolják, hogy a döntés hátterében a Magyar Teátrumi Társaság, és annak vezetője, Vidnyánszky Attila áll, akinek Csákival való konfliktusa régi. A kritikus ugyanis a Kaposvári Egyetem Művészeti Karán a Színházi Tanszék vezetője volt, és miután Vidnyánszky odakerült vezetőnek, távoznia kellett, és beperelte az egyetemet.

Megkérdeztük Vidnyánszkyt, hogy ő hozta-e ezt a döntést, azt mondta, hogy ott se volt, amikor a döntés született, de tud róla, és egyetért vele. És úgy tudja, hogy erről mind a két társaság közösen döntött. Csákit borzasztóan megosztó személyiségnek tartja. Azt gondolja, hogy amióta a Nemzeti Színház igazgatója lett, Csáki írásaiban a minimális objektivitás sincs az előadásaival, és a vele jó viszonyt ápoló művészekkel kapcsolatban.

Arra a kérdésre, hogy, ha ezt el is fogadnánk, ez akkor sem lehetne indok egy szakma által elismert kritikus kizárására a zsűriből, Vidnyánszky azt felelte, ha hisszük, ha nem, ő ezzel nem foglalkozott. Ő azt tudja, hogy a Színházi Kritikus Céh ugyan javasolta Csákit, de a két társaság leszavazta.

Azt furcsának tartja, hogy ezt csak most közölte a Magyar Színházi Társaság ügyvezetője, Vajda Márta Csákival. Mert úgy tudja, hogy már az első ilyen ügyben történt ülés alkalmával leszavazták, egy hónappal ezelőtt. Úgy gondolja, ha két társaság együtt valakit leszavaz, az nem igényel külön indoklást. De többen is hoznak javaslatokat, utána elindul az alkudozás, és ezután derül ki, kik azok, akik ott ülnek a zsűriben.

Vajda Márta a megkeresésünkre azt mondta, azért nem továbbította eddig a döntést, mert még nem teljes a zsűritagok névsora, amit majd a teljes létszám megléte esetén hoznak nyilvánosságra, ő Csáki külön megkeresésére közölte a róla szóló döntést. Amíg csak ők voltak a POSZT tulajdonosai, nem volt semmi probléma, mert azokat, akiket a szakmai szervezetek javasoltak, természetesen elfogadták, és ők képezték a zsűrit. Most már egyezkedés folyik. Máskor is volt már, hogy nem fogadtak el valakit, tavaly például azt, akit a rendezők javasoltak.

Arra a kérdésre, igaz-e, hogy ők sem támogatták Csákit, az volt a válasz, ha nem akarták volna őt, nem terjesztették volna a nevét a plénum elé. Személy szerint nagyon sajnálja, hogy így alakult, de sajnos nem ők határoztak így. Ők soha nem szóltak bele abba, hogy a szakmai szervezetek kit küldenek. Arra a kérdésre, hogy volt-e indoklás, azt mondta, annyi, hogy a Magyar Teátrumi Társaság tagjai nem szeretnék Csákit.

Arra a felvetésre, hogy ez egy szakmai testülettől indoklásként kínos, azt válaszolta, hogy ők mindig elmondják, azt tartják jónak, ha a szakmai zsűriben azok ülnek, akiket a szakmai testületek javasolnak. És nekik teljesen mindegy, hogy a kritikusok kit javasolnak. Azt kell megérteni, hogy most van két szakmai szervezet, és valamilyen kompromisszumot kötni kell.

A történtek miatt négy kritikus, Herczog Noémi a Színház, Magyar Narancs szerzője, Jászay Tamás, a revizoronline.hu szerkesztője, Koltai Tamás, a Színház főszerkesztője, az Élet és irodalom szerzője, Tompa Andrea, a Színház főszerkesztő-helyettese, a Magyar Narancs szerzője, bojkottot hirdetett a Pécsi Országos Színházi Találkozó ellen. A bojkotthoz máris többen csatlakoztak, azt vállalják, hogy ők egyáltalán nem írnak a POSZT-ról, a saját felületükön semmit nem jelentetnek meg róla. A Színházi Kritikusok Céhében szavazás indult, hogy a történtek miatt a Céh kilépjen-e a Magyar Színházi Társaságból. Nagy valószínűséggel ez megtörténik.

Csáki a Facebookon a következőt tette közzé. „Még szoknom kell, hogy a kollégáim közül sokan kiállnak értem. Nyilván mert tudják, hogy valójában nem rólam van szó. A tiltakozáshoz való csatlakozás immár mindenki számára nyitott.”